Baklavanın namı sınırları aşıyor

Baklavanın namı sınırları aşıyor

AB tarafından da tescil edilen Antep baklavası, yılın 8 ayında ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, İsviçre ve Çin'in de arasında olduğu 18 ülkeye ihraç edildi.
 

17 Eylül 2017, Pazar 12:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı  Abdulkadir Çıkmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 130 ton dolayındaki baklava  ihracatından 1 milyon 477 bin 499 dolar gelir elde edildiğini söyledi.
Çıkmaz, 2016'da 13 ülkeye 136 ton baklava sattıklarını ve 1,5 milyon  dolar gelir elde edildiğini belirterek, bu yılın sekiz ayındaki ihracatın  şimdiden geçen yılki rakamlara yaklaştığını kaydetti. Bu yıl en fazla ihracatın 36 ton ile ABD'ye gerçekleştirildiğini  anlatan Çıkmaz, bu ülkeyi Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve  Almanya'nın izlediğini bildirdi.

MİLLİ TATLI GLOBALLEŞİYOR

Azerbaycan, Irak, Katar, Gürcistan, Bulgaristan, İsrail, Ürdün,  Suriye, Kuveyt, Çin, İsviçre, Avustralya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve  Filistin'in de baklava ihraç edilen diğer ülkeler arasında yer aldığını dile  getiren Çıkmaz, "Gaziantep baklavasının dünya mutfaklarında hızla yer almasında  gerçekleştirilen tanıtım çalışmalarının önemli yeri var." dedi.
Gaziantepli baklavacıların farklı ülkelerden gelen talepleri  değerlendirerek yurt dışına önemli miktarda baklava gönderdiğini anlatan Çıkmaz,  şöyle konuştu: "Baklava, Gaziantep'in tescilli ve ünü dünyaya yayılmış en önemli  milli tatlısıdır. İhracattaki artış, gerek ürün kalitesi gerekse firmalarımızın  baklavayı yurt dışı pazarlarda doğru tanıtmasıyla orantılıdır. Baklava sektöründe  global markaların oluşması, bu sektörün daha çok büyümesini sağlayacağı gibi  ihracat rakamlarının da artışına katkı sunacaktır."

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yazlık bölgelere talep arttı! Dudak uçuklatan kazanç! Yabancılar ve gurbetçiler…