Bakteriden biyoyakıt üretimi

Neredeyse her şeye dirençli Deinococcus radiodurans bakterisi, biyoyakıt üretimi konusunda bilim adamlarına esin kaynağı oldu

09 Şubat 2010, Salı 11:32
A A
Bakteriden biyoyakıt üretimi

Fransız biyoteknoloji şirketi Deinove’den bilim adamları, bu bakteri türünün çevreci yakıt üretiminde kullanıp kullanılamayacağını anlamak için araştırma yapıyor.

Bilim adamlarına göre, biyoyakıt üretiminde şu an kullanılan Saccharomyces cerevisiae’nın (içki yapımı ve pişirmede kullanılan bir maya türü) yerini, biyoyakıt üretiminin etkinliğini artırmak için bu bakteri alabilir.

Bakteri türünün 3 bin suşunu (bir bakteri veya virüsun farklı alttürlerinin, aralarında genetik farklılıklar bulunan grupları) toplayan bilim adamları, bunlardan yüksek sıcaklığa, asit değişimlerine ve alkole en fazla direnç gösterenleri belirlemek için kolları sıvadı.

Bilim adamları mantarın, organik maddenin doldurulduğu depoda sıcaklık 30 dereceyi geçtiğinde öldüğünü, ancak "çevreci yakıta dönüştürmenin" 45 derecenin üzerinde daha etkili olduğunu belirtti.

Mantarın bitkisel alkole de dayanamadığına dikkati çeken araştırmacılar, ancak bu bakterilerin alkole ve ısıya çok dirençli olduğunu vurguladı. Araştırmalar başarılı olursa, bakteri "biyoyakıt üretiminde rol almak için" fabrikaya gönderilecek.

GUINNESS'TE YER ALAN BAKTERİ

Yunanca "korkunç tanecik" anlamına gelen deino ile kokkos sözcükleri ve Latince "radyasyondan kurtulan" anlamına gelen radius ve durare sözcüklerinden türetilen "Deinococcus radiodurans", en dayanıklı canlı olarak Guinness Rekorlar Kitabı’nda yer alıyor.

Konuya ilişkin makale, Fransız "Le Nouvel Observateur" dergisinin internet sitesinde yayımlandı. Amerikalı bilim adamları, daha önce, genetik değişikliği kolay bir mikro organizma olan "Escherichia coli" adlı bakteriyi kullanarak, kimyasal işleme başvurmadan ikinci nesil biyoyakıt üretmeyi başarmıştı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.