Bal kilo aldırır mı? Kalorisi ve besin değerleri

Bal genellikle normal şekere sağlıklı bir alternatif olarak pazarlanmaktadır. Bu, büyük ölçüde, onunla ilişkili sayısız sağlık yararından ve antioksidan içeriğinden kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, bazıları balın tatlı ihtiyacınızı gidermeye yardımcı olmak için lezzetli ve besleyici bir yol olabileceğini iddia ederken, diğerleri onu yüksek şekerli bir hoşgörüden biraz daha fazlası olarak reddeder. Peki, bal kaç kaloridir? Balın besin değerleri nelerdir? Bal kilo aldırır mı? İşte yanıtlar...

21 Eylül 2021, Salı 18:34 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
BALIN BESİN DEĞERLERİ NELERDİR?

BALIN BESİN DEĞERLERİ NELERDİR?


Bir çorba kaşığı balın besin değerleri şöyledir

  • Protein: 0 gram
  • Yağ: 0 gram
  • Karbonhidratlar: 17 gram
  • Lif: 0 gram
  • Şeker: 17 gram

Bal, az miktarda da dahil olmak üzere eser miktarda bazı vitamin ve mineraller içerir:

  •  Demir
  •  Çinko
  •  Potasyum


BAL KAÇ KALORİDİR?

BAL KAÇ KALORİDİR?

Yüksek kaliteli bal, daha iyi sağlığı destekleyebilecek fenolik asitler ve flavonoidler gibi birkaç önemli antioksidan bakımından zengindir ancak bal temelde elbette şekerdir ve balın kalorisi oldukça yüksektir.

Bir çorba kaşığı bal (21 gram) yaklaşık olarak 65 kaloridir.

Ancak yüksek kalori oranına rağmen bal, diğer tatlandırıcıların yerine ölçülü olarak kullanıldığında diyet yapanların sağlık bir şekilde kilo vermesine yardımcı olabilir.

BAL KİLO ALDIRIR MI?

BAL KİLO ALDIRIR MI?

Burada önemli nokta elbette ölçüdür.

Bal, yüksek kalori oranına rağmen sağlığınız için yiyeceğiniz bir kaşık bal size kilo aldırmaz ve bunun yanında çeşitli faydalar bile sağlayabilir.

Rafine şeker, beslenme açısından masaya çok az şey getirirken, bal, fenolik asitler ve flavonoidler dahil olmak üzere antioksidanlar sağlar

Birçok insan, uzun vadede sağlıklarını nasıl etkileyeceğini anlamadan günlük fincan çay veya kahvelerine bir çay kaşığı şeker ekler. Beyaz şekerin oldukça zararlı olduğunu düşünürsek bu değiş tokuş bedeniniz için oldukça faydalı olacaktır.

Hızlı kilo kaybı için şeker yerine bal kullanmak, kendinizi sağlıklı, zinde ve aktif tutmanın en iyi yollarından biridir.


BAL AÇLIĞI YATIŞTIRIR MI?

BAL AÇLIĞI YATIŞTIRIR MI?

Bal ayrıca şeker açısından da yüksektir, bu da hızla sindirilir ve kan şekeri seviyelerinizin aniden yükselmesine ve düşmesine neden olarak açlığın artmasına ve potansiyel olarak uzun vadeli kilo alımına neden olabilir


Bununla birlikte ara öğün atıştırması olarak yiyeceğiniz bir çay kaşığı bal daha tok hissetmenizi sağlarken, az miktarda yendiği için kilo alımına neden olmaz.

BAL KİLO YAPAR MI?

BAL KİLO YAPAR MI?

Araştırmalar, şeker hastalarının da kan şekeri seviyelerini yakından takip etmeleri koşuluyla sınırlı miktarda bal yiyebileceğini gösteriyor .


Günlük yeşil çayınıza bir çay kaşığı bal ve yarım çay kaşığı tarçın ekleyin. 

Bu iki bileşenin metabolize edici özellikleri gün boyunca enerji kazanmanıza yardımcı olacaktır.


BAL YERKEN KİLO VERMEK MÜMKÜN MÜ?

BAL YERKEN KİLO VERMEK MÜMKÜN MÜ?

Her ne kadar bunun için yeterli araştırma yapılmamış olsa da, bal, kabızlık ve ülser de dahil olmak üzere her türlü sindirim sorunu için popüler bir ev ilacıdır

Kilo vermek için bal tüketmenin en ideal yolu, şekeri tamamen keserek rafine şeker yerine bir miktar bal tercih etmektir. Gündüzleri ılık ballı ve limonlu su içmek metabolizmanızı sağlıklı bir şekilde uyandırarak diyetinize destek olabilir.

Ölçülü bal tüketimi kilo aldırmayacağı gibi, sadece bal tüketiyorsunuz diye de kilo vermeniz peki mümkün değil ... ancak diyetinizle birlikte balı kilo vermek için kullanmanın bir yolu var...


KİLO VERMEK İÇİN BAL KULLANIMI

KİLO VERMEK İÇİN BAL KULLANIMI

Sağlığınız için bal yemek istiyorsanız ve kilo almaktan korkuyorsanız merak etmeyin. Ölçüyü kaçırmadığınız sürece bir sorun olmayacak.


Ayrıca balı kilo vermenize destekleyici bir öge olarak kullanabilirsiniz;

Kilo vermek için bal kullanmanın mükemmel bir yolu, yarım çay kaşığı balı bir bardak ılık su ve yarım limon suyu ile sabahları tüketmektir. Bu karışımı sabah ilk iş olarak içmek vücudunuzu toksinlerden arındırmanıza ve organlara enerji vermenize yardımcı olacaktır. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Fitness'ın 10 Altın Kuralı