Bal şerbeti ile bitkilerinize can verin

Evde yetersiz ışık ve bakımsızlık nedeniyle solan bitkilerinize uygulayabileceğiniz bal şerbeti formülüyle salon bitkilerinizi hızla canlandırabilir ya da daha bakımlı ve mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.

12 Haziran 2021, Cumartesi 17:19 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Profesyonel yetiştiricilerin tarifi: "Bitkiler için ballı şerbet"

Profesyonel yetiştiricilerin tarifi: "Bitkiler için ballı şerbet"

Evde yeterli alana sahip olan pek çok birey tam kapanma ve kısıtlamalar nedeniyle kendi küçük bahçelerini yarattı.  Ballı şerbet yöntemiyle salon bitkileriniz canlansın, bahçenizdeki ağaçlarınızın meyvesi çoğalsın.

İşte profesyonel yetiştiricilerin kullandığı gübre şerbeti tarifi

Halk arasında ‘gübre şerbeti’ olarak bilinen bal ve su karışımı; meyve veren ağaçlarda ve sebzelerde çiçeklenmeden hemen önce, besleyici olması ve daha çok ürün vermesi için sebze ve meyve yetiştiriciliğinde sıklıkla kullanılırdı.


Bal yalnızca insanlar üzerinde değil, yaşayan tüm canlılar için harikalar yaratır. Küçük alanlarda sürekli sulanan toprak, tuz bakımından zengin hale gelir. Bu da asit oranının artmasını sağlar.


Bal içerdiği pH dengeleyiciler ile sürekli sulanan toprağın PH dengesini korur. Bitkilerin daha iyi su depolamasını sağlar. İçinde zengin besin değerleri bulunan bal, toprağı yetersiz gelen bitkilere verilir.Topraktan alınamayan ihtiyaçların tamamı baldan karşılanabildiği için bitki ölümlerini engeller. Toprak değişimi yapılana kadar ballı şerbetle sulama yapılması çiçeklerin gür açmasına, meyvelerin daha çok çıkmasına yardım eder.

Yetersiz ışık ve beslenme nedeniyle kapalı alanlarda yetişen bitkiler kolaylıkla bitki hastalıklarına yakalanabilir. Bal tüketimi insanlarda olduğu gibi bitkilerde de bağışıklık sistemini destekler. Bitkilerin yakalandıkları hastalıklarda da bal şerbetini kullanmak çözüm yolu olabilir.

Ayrıca az meyve veren ağaç diplerine bal şerbeti dökülebilir. Baldan alınan besin ağaçların uç dallarına kadar uzanarak daha sağlıklı olmasını sağlar. Böylelikle besin ve su yetersizliğinden kaynaklanan meyve verememe sorunu kolayca çözülür.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Evin havasını temizleyen bitkiler nelerdir?