Balayında meme kanseri olduğunu öğrendi! Şimdi tek hayali var

İzmirli kimyager Gizem Özçiçek’e (37), henüz 1 haftalık evliyken meme kanseri teşhisi konuldu. Balayında aldığı bu habere rağmen çocuk sahibi olma hayalinden vazgeçmeyen Özçiçek, embriyolarını dondurdu. 7 ay süren tedavisinin ardından sağlığına kavuşan Gizem Özçelik, 2 yıl içinde anne olmayı planlıyor

05 Nisan 2019, Cuma 10:20 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İzmir Aliağa’da özel bir şirkette çalışan kimyager Gizem Özçiçek, Fırat Okan Özçiçek (42) ile 3 Mayıs 2018 günü nikah masasına oturdu. Çocuk sahibi olma hayalleri kuran çift, balayında hayatlarının şokunu yaşadı. Henüz bir haftalık evli olan Gizem Özçiçek’e meme kanseri teşhisi konuldu. Genel Cerrahi Uzmanı Prof.Dr. Ömer Harmancıoğlu tarafından 5 Haziran 2018 günü ameliyat edilen Özçiçek, doktorların önerisi üzerine tüp bebek yöntemiyle elde edilen embriyolarını dondurttu. Kemoterapi ve radyoterapi tedavisi nedeniyle dökülen saçlarına yeniden kavuşan ve hayata sıkı sıkı tutunan Özçiçek, erken teşhisin önemine dikkat çekerek kadınlara, "Kendinizi muayene etmeyi sakın ihmal etmeyin" uyarısında bulundu.

ELİNE GELEN ŞİŞLİKTEN ŞÜPHELENDİ

ELİNE GELEN ŞİŞLİKTEN ŞÜPHELENDİ

Kanser Haftası’nda hikâyesini anlatan Özçiçek, eşiyle 5 yıl flört ettiklerini belirterek şunları söyledi:


"Aile kurmak, çocuk sahibi olmak planlarımız vardı. 3 Mayıs’ta evlendik, bir hafta sonra bu hastalıkla karşılaştık. Hayatın bize sürpriziydi. Planlarımız değişti, bambaşka bir sürece girdik. Kendi kendime el kontrolü yaptığım bir dönemdi. Elime bir kitle geldi, bir süre bekledim 'Acaba geçer mi?' diye.

Geçmediğini gördüğümde doktora gittim. Çünkü halihazırda çocuk planlarımız vardı. Biliyordum ki hamilelik sürecinde hormonlar yüzünden kitle çok hızlı büyüyor. Bunu engellemek açısından o küçük soru işaretini değerlendirdim ve doktora gittim. Her şey çok hızlı gelişti, bir saat içinde teşhis konuldu. 3 Mayıs’ta evlenmiştim, 5 Haziran’da kendimi ameliyatta buldum. Kitle alındı ve temmuz ayında da kemoterapi süreci başladı.

Kemoterapi süreciyle 'Evet, ben kanser hastasıyım' dedim. Ama hayat güzeldi, önümde bambaşka planlarım vardı. Daha anne olacaktım, eşim baba olacaktı. Ameliyattan sonra ilk işlemimiz embriyo dondurmak oldu. Şimdi onlar bizi bekliyor, yaklaşık bir sene sonra hamilelik işlemlerine başlayacağız.

Her kadın gibi benim de hayalim evlenip anne olmaktı. Fakat bu hastalık süreci bunu erteledi. Ama tıp benim hayallerimi destekledi. Embriyo dondurma yöntemiyle belki 1-2 sene sonra anne olabileceğim. En büyük hayalim, sağlıklı bir şekilde bu hayatı sürdürmek ve Allah nasip ederse de bir evlat sahibi olmak."

'HAYATI HİÇ BIRAKMADIM'

'HAYATI HİÇ BIRAKMADIM'

Tedavisinin 7 ay sürdüğünü, 6 kür kemoterapi aldığını sözlerine ekleyen Gizem Özçiçek, "Yaklaşık 5 ay önce tedavim bitti. Yeniden işe, hayata döndüm. Bu süreçte hiç yalnız kalmadım, kendimi hayattan hiç soyutlamadım. Örneğin meditasyon, kendi kendime telkin, dua etmek, sevdiklerinle vakit geçirmek, hayatın sana bir hediye verildiğini idrak etmek, bu hayatta anı yaşamanda çok faydalı oluyor.

Tedavi sürecinde sevdiklerim ve beni sevenler için kendimi motive ettim, hiç bırakmadım. Eşim her an yanımdaydı; güç verdi, destek oldu. Daha bir haftalık evliyken karşımıza çıkan bu hastalıkta el ele mücadele ettik, başardık. Ona çok teşekkür ediyorum" dedi.

'VÜCUDUNUZLA BARIŞIK OLUN'

'VÜCUDUNUZLA BARIŞIK OLUN'

Özçiçek, hemcinslerine de "Vücutlarıyla barışık olmalarını, onu tanımalarını öneriyorum. Utanmadan, sıkılmadan kendileriyle bir baş başa kalıp 'Vücudumda neler var, neler oluyor?' diye düşünmeleri ve test etmeleri gerekiyor" uyarılarında bulundu.

'GENÇ HASTALARIMIZA ÖNERİYORUZ'

'GENÇ HASTALARIMIZA ÖNERİYORUZ'

Onkolog Prof.Dr. Rüçhan Uslu da kemoterapi öncesinde önem verdikleri konuların başında hastaların üreme sağlığının geldiğini söyledi. Genç evli hastalara Gizem Özçiçek de olduğu gibi embriyo dondurma önerisinde bulunduklarını belirten Prof.Dr. Uslu şöyle konuştu:


"Bazı kanserler genç yaştaki insanlarda da görülebiliyor ve kanser tedavisindeki başarılar nedeniyle uzun yıllar insanlar yaşıyor. Bu nedenle insanların çocuk sahibi olma isteklerini de göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Hastanemizde şöyle bir yol izliyoruz. Eğer kişi evliyse kemoterapi öncesinde embriyo, eğer evli değilse erkeklerde sperm, kadınlarda yumurta saklama yoluna gidiyoruz.

Böylelikle ileride oluşabilecek üreme sağlığı problemlerinin önüne geçmiş oluyoruz. Hastamıza da embriyo saklamasını önerdik.

Tüp bebek merkezimizle iş birliğine gittik Yeterli embriyo elde edilerek saklandı, ardından hastamıza kemoterapi uygulandı. Bu şekilde olası bie kısırlıkta çocuk sahibi olamama probleminin de önüne geçtik."


Mücahit BEKTAŞ/İZMİR, (DHA)-

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İftarda ve sahurda propolis tüketin çağrısı