Balbay TBMM'de konuştu

Balbay TBMM'de konuştu

Meclis'te yemin ederek Milletvekili mazbatasını alan CHP İzmir Milletvekeli Mustafa Balbay TBMM'de bütçe görüşmeleri sırasında bir konuşma yaptı. İşte Balbay'ın konuşmasından satırbaşları...

10 Aralık 2013, Salı 21:19 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

"Sayın milletvekilleri, gazetecilik sürecimde, en kötü meclis bile kapalı bir meclisten iyidir diyen bir gazeteci olarak hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Ben konuşmamı bütçe üzerine yapacağım. Bütçe açığı ile ilgili görüşlerimi paylaşacağım. Birincisi özgürlük açığıdır. Şu anda bugün bu Meclis’teki özgürlük açığının sadece biri giderilmiştir.  Altısı henüz bu Meclis’in kapalı damarları gibi gündemde durmaktadır. Bütün dileğim onların benim yaptığım gibi yeminleri etmeleridir.

İkincisi hukuk açığıdır. Bugün sizinle samimiyetle paylaşmak isterim ki, Türkiye’deki hukuk güvenliği sorunu can güvenliğinden bile ciddi bir sorun olarak gündemde durmaktadır.

Adalet açığı öyle boyutlara ulaşmıştır ki bugün cezaevlerinde adalet bekleyen binlerce insan acaba Türkiye’de iç hukuk yolları tümüyle tükendi mi sorusunu sormaktadır. Bu bağlamda Anayasa Mahkemesi’nin aldığı son kararın, adalet açığının giderilmesinde önemli bir açığı kapatacağını umuyorum.

Biz bugün tümüyle tüm kayıpları saydığımızda 40 bin kaybımıza yanıyoruz. Saraybosna’da sadece 4 yıllık iç savaşta 250 bin insan öldü. Ruanda’da 800 bin insan öldü. Irak’ta sürmekte olan iç savaşta kayıtların sayısı bilinmiyor. Bu yüzden iç barış şu andaki hali bile koruması gereken bir değer olarak duymaktadır.

Sayın başbakan burada demir ağlardan söz etti. Maalesef ülkemizde demir ağlar kurulmuştur ama daha fazla demir parmaklıklar kurulmuştur. Demir parmaklıkların yetersiz kaldığını sayın adalet bakanı söylemektedir. 

Ben görüşüme katılırsınız katılmazsınız bütün dileğim sadece can kulağıyla dinlemenizi istiyorum. Ben hiçbir hükümetin bu ülkeye kötülük yapmak isteyeceğine inanmıyorum. 

'BAŞTAKİ D HARFİ DÜŞTÜ MÜ DİYE SORUYORUM'

Sayın Milletvekilleri, Türkiye’de şu anda sadece iç barış açığı değil dış barış açığı olduğunu da görüyorum. Şu anda son 20 yıla baktığımızda batımızdaki ülkeler bize selam vere vere Avrupa Birliği’ne, doğumuzdaki ülkeler bize selam vere vere Şangay İşbirliği Örgütü’ne girdi.biz de birbirimize girdik. Şu anda tabloda bunu nasıl tamir edebiliri sorusuna yanıt arıyoruz ve ne yazık ki çok sağılıklı aramıyoruz. Sayın milletvekilleri ben komşularımızla ilişkilere de çok önem veren bir insanım; örneğin yıllar önce GAP gezisine gittiğimde o GAP’ın Suriye kanalına giden bütün kanalları kesilmiş olduğunu üzülerek görmüş ve ‘keşke bu bereketi paylaşabilsek barış gelse’ diye düşünmüştüm. Ama maalesef orayla bile yaşadığımız bu sorun, ben, Sayın Davutoğlu’nun televizyon konuşmalarını izlerken ‘Acaba baştaki d harfi düştü mü?’ diye de zaman zaman sormadan edemedim Sayın Milletvekilleri. Yaşadığımız tablo ortada ki ne avutulacak bir dış barış konusu var ne de çevremizdeki ülkelerle ilişkilere baktığımızda iyi giden bir tablo var.

Deyim yerindeyse ben de Yunus Medresesi’nden mezun oldum. İktidara demek isterim ki “Bir insanı incittinse bu yaptın icraat değil” Türkiye’yi en çok yeren bir konuda bile iktidarın çevresindeki araştırma şirketlerinin oyumuzu dört artırdı diye baktığını, demir parmaklıkların arkasından üzülerek izledim.

Ben biraz önce Yunus Medresesi’nden mezun oldum derken sizlerle paylaşmak istediğim bir başka şey de eğitim açığı. Şu anda Türkiye’de özellikle öğretmenlerin, 300 bin öğretmen atama beklerken, eğitimin bambaşka tarafında tartışılıyor olmasında üzülüyorum.

Sayın milletvekilleri ben, sizlerin huzurunda, yaşamımın bundan sonraki dilimini hukuk ve hak arayan herkesle birlikte olacağımı sizlerle paylaşmak istiyorum."

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sakarya’da vatandaşlar kurallara uyulmasını istedi