Balerinlerin neden başı dönmez?

Balerinlerin beyin yapısında oluşan farklılıklar, tek ayak üzerinde defalarca dönebilmelerini sağlıyor

27 Eylül 2013, Cuma 13:32
A A

Balerinlerin, beyin yapısında oluşan farklılıklar sayesinde başının dönmediği belirlendi.

İngiliz bilim adamları, 29 balerin ile 20 kadın sporcunun beynini karşılaştırdı. Katılımcılardan karanlık odada, bir sandalyenin etrafında dönmeleri istendi ve durduktan sonra nasıl hissettikleri soruldu. Bilim adamları ayrıca, katılımcıların göz refleksini ölçtü ve MR ile beyin görüntülerini inceledi.

Balerinlerin beyin yapısında büyük farklılıklar tespit edildi. Balerinlerin beyinciğindeki denge organlarının verilerinin işlendiği bölüm ile serebral kortekste baş dönmesi algısından sorumlu bölümün sporcularınkinden farklı olduğu görüldü. Beyincikteki bölümün balerinlerde daha küçük olduğu da belirlendi.

DİRENÇLİ HALE GELİYORLAR

Bilim adamları, balerinlerin yıllarca süren eğitiminin başın konumu ve hareketleri ile ilgili bilgileri taşıyan iç kulaktaki denge organlarına giden sinyalleri engellenmesini sağladığını, böylece defalarca tek ayak üzerinde dönebildiklerini belirtti.

Araştırmaya imza atanlardan Barry Seemungal, balerinlerin beyninin yıllar içinde baş dönmesini gerektirecek verileri bastırmaya uyum sağladığını, bunun sonucunda baş dönmesi algısından sorumlu bölgeye giden uyarının azaldığını ve dansçıların dönmeye "dirençli hale geldiğini" ifade etti.

AA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.