Balıklıgöl’de sonbahar güzelliği

"Peygamberler şehri" olarak nitelendirilen Şanlıurfa’da, Hazreti İbrahim’in doğup büyüdüğü ve dönemin hükümdarı Nemrut tarafından ateşe atıldığı yer olarak rivayet edilen tarihi Balıklıgöl, sonbaharla farklı bir güzelliğe büründü.

31 Ekim 2018, Çarşamba 21:33 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
GÖRSEL ŞÖLEN SUNUYOR

GÖRSEL ŞÖLEN SUNUYOR

"Peygamberler şehri" olarak nitelendirilen Şanlıurfa’da, Hazreti İbrahim’in doğup büyüdüğü ve dönemin hükümdarı Nemrut tarafından ateşe atıldığı yer olarak rivayet edilen tarihi Balıklıgöl, sonbahar mevsiminde ziyaretçilere görsel şölen sunuyor. 

Üç semavi dinin mensupları için kutsal kabul edilen ve dünyanın "en büyük doğal akvaryumu" olarak adlandırılan Balıklıgöl, her yıl binlerce yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlıyor. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesince alt ve üstyapı çalışmalarının ardından yeni yüzüyle ziyaretçilerini ağırlamaya başlayan kutsal mekanda, Valilik tarafından kurulan sistem aracılığıyla her gün namaz vakitlerinden önce Kur’an-ı Kerim, diğer zamanlarda ise ney dinletisi yayınlanıyor. 

YÖRESEL LEZZETLER

YÖRESEL LEZZETLER

Kalenin eteğindeki doğal mağaralarda oluşturulan restoranlarda, yöresel kahve "mırra" ya da kendine has lezzetiyle menengiç kahvesini yudumlayarak yorgunluk atan turistler, tarihi çarşı ve hanlarda geçmişe yolculuk yapıyor. Kentle özdeşleşen ve üç ilahi dinin atası kabul edilen Hazreti İbrahim’in ateşe atıldığı yer olarak bilinen Balıklıgöl, hikayesiyle de insanları etkiliyor. 

Sonbaharda oluşturduğu renk cümbüşüyle ziyaretçilerini karşılayan Balıklıgöl, ışıklandırma sistemiyle de geceleri ziyaretçilerine ayrı bir görsel güzellik sunuyor. Yerli ve yabancı turistler, yerleşkedeki bir diğer önemli yer olan Aynzeliha Gölü’nde, sandal keyfi yapmayı da ihmal etmiyor. 

TURİSTLER AKIN EDİYOR

TURİSTLER AKIN EDİYOR

Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Şanlıurfa ve bölgede bu yıl turizm sezonunun dolu dolu yaşandığını ve bunda Balıklıgöl’ün büyük etkisinin olduğunu söyledi. Balıklıgöl’ün özellikle sonbaharda ayrı bir güzelliğe kavuştuğunu vurgulayan Çoban, şunları kaydetti: 

''İNSANLAR BURADAN VAZGEÇEMİYOR''

''İNSANLAR BURADAN VAZGEÇEMİYOR''

İnsanlar burada farklı bir atmosfer yaşıyor. İşin hem inanç yolu var hem de burası kentin en güzel, en yeşil bölgesi. Bundan dolayı insanlar buradan vazgeçemiyor. Ziyaretçiler, burada balıklara yem atıyor, rehberlerden İbrahim Peygamber’in kıssasını dinliyor. Ziyaretçiler daha sonra çay bahçelerinde oturup kahve ya da çay içerek güzel vakit geçiriyorlar. Buraya gelen her insan Balıklıgöl’ün atmosferden etkileniyor. 

Özellikle sonbaharda havaların serinlemesi ve yerleşkede bulunan ağaçların sararmaya başlamasıyla Balıklıgöl farklı bir havaya bürünüyor." 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sonbaharın huzurlu rotası: Şelaleler ve göller şehri Düzce