Balkabağı zayıflatıyor!

Kış sofralarının vazgeçilmez sebzesi balkabağının faydası çok. İçeriğinde nişasta, şeker, yağ, çinko, magnezyum, beta karoten, A,B ve C vitaminleri, aminoasitler bulunan balkabağı 800 yıl önce yaşamış olan Buharalı ünlü Türk hekimi İbni Sina'nın kitabında kanser hastalarına şifa olarak öneriliyor. Ancak balkabağının tek marifeti bu değil...

11 Nisan 2019, Perşembe 10:45 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Yapılan araştırmalara göre; doğal lif kaynağı olan balkabağı uzun süre tokluk hissi sağladığı için zayıflamaya yardımcı oluyor. Balkabağı; demir, potasyum, kalsiyum, fosfor gibi önemli mineralleri de içeriyor. Balkabağı bu sayede kemik gelişimine ve kansızlığa iyi geliyor


Doğal lif kaynağı içeriği ile diyet programlarında uzun sure tokluk hissi sağladığı için zayıflamaya yardımcı olur.

Balkabağı içeriği ile değerli bir besindir. İçeriğinde nişasta, şeker, yağ, çinko, magnezyum, beta karoten, A,B ve C vitaminleri, aminoasitler ve alkoloidler vardır.


Vitamin, mineral, diyet lifi, omega-3 ve antioksidan kaynağı olan bal kabağı cilde iyi gelir.


Betakaroten içeren bal kabağı, akciğer, kolon, mesane, serviks, meme ve cilt kanserlerine yakalanma riskini azaltmakta, kalp hastalıklarına karşı da korumaktadır.

Sindirim sistemini hızlandırır ve rahatlatır. Böylece kabızlık sorunu olanlara yardımcıdır. Bağırsak solucanları, bağırsak parazitleri, idrar kesesi hastalıkları ve prostat tedavisinde kullanılabilir. Antioksidan özelliği sayesinde kolesterol hastalığına iyi gelerek kandaki yağ oranını düşürmesi de balkabağı faydaları arasında yer alıyor.

 

Ayrıca vücudun herhangi bir yerinde oluşan iltihabın iyileşmesine yardımcıdır. Balkabağı ve çekirdeğinde bulunan A ve E vitaminleri sayesinde özellikle göz sağlığında etkilidir.

KEMİK GELİŞİMİNE VE KANSIZLIĞA İYİ GELİYOR

KEMİK GELİŞİMİNE VE KANSIZLIĞA İYİ GELİYOR

 

Antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı vücudun dirençli olmasını sağlar. Vücudu mikroplardan korur, bağışıklığın güçlenmesinde oldukça etkilidir.

 

Balkabağı demir, potasyum, kalsiyum, fosfor gibi önemli mineralleri de içeriğinde barındırır. Bu sayede sağlıklı kemik gelişmesi ve kansızlığa karşı da önemli rol oynar.

 


İçeriğinde bulunan A vitamini sayesinde deri ve hücre yapısının yenilenmesinde etkilidir. Balkabağının içeriğinde bulunan çinko sayesinde saçların güçlenmesini ve dökülmesini önler.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Vücut tipinize göre kilo verme yolları