Balon balığı nedir?

Tropikal sularda yaşayan ve Antalya'da ilk kez görülen okyanus balon balığı, parakete yöntemiyle 160 metre derinlikte yakalandı. Bu haber üzerine herkes Google'da balon balığını araştırdı. Peki balon balığı nedir? Balon balığının özellikleri nelerdir? Balon balığı yenilir mi?  

11 Ocak 2018, Perşembe 21:26
A A

Tropikal sularda yaşayan balon balığı, Antalya'da ilk kez görüldü. Balık, Gazipaşa ilçesinde parakete yöntemiyle 160 metre derinlikte yakalandı. Peki balon balığı nedir? Balon balığının özellikleri neler? Balon balığı yenir mi?

BALON BALIĞI

BALON BALIĞI

Bilimsel adı Lagocephalus sceleratus olan balon balığı,Tetraodontidae familyasına ait bir balık türüdür. Sudan çıktığında kurbağa gibi vıraklamasından dolayı kurbağa balığı olarak da adlandırılmıştır.

KAS FELCİ YAPABİLİYOR

KAS FELCİ YAPABİLİYOR

Zehirli etinden dolayı ticari değeri yoktur. Tetrodotoksin maddesi üretebilen bu balık, kas felci yaparak nefes darlığı yaratabilmekte, dolaşım yetmezliğine bağlı ölümle sonuçlanabilen zehirlenme yaratabilmektedir. 

BALON BALIĞI YENİR Mİ?

BALON BALIĞI YENİR Mİ?

Balon balığı, Japonya'da fugu balığına benzer. Fugunun çok güçlü zehri özellikle karaciğer ve sindirim sisteminde yoğunlaşmıştır. Balık üreme dönemi olan bahar ayları sonu ve yaz döneminde yavrularını korumak için bu zehiri üretmektedir.

Bunun dışındaki dönemlerde, balık iyice temizlendikten sonra tüketilmelidir. 

Etinde kılçık bulunmayan bu balık oldukça lezzetlidir fakat tüketilmesi risklidir.

PARMAK KOPARABİLİR

PARMAK KOPARABİLİR

Akdeniz bölgesinde bazı insanlar tarafından bilinçsizce tüketilebilmektedir. Ancak çoğu insan zehirli olduğunu dahi bilmemektedir. Balon balığı avlanırken düz dişleriyle insan parmağını bile koparabilir.  

KOLAY AVLANIR

KOLAY AVLANIR

Genelde avlanılması kolay olan balık pek yem seçmez ve hemen oltaya atlar. Düz olan dişleri oltayı kolayca kesebilir.

Balık ilk olarak oltaya geldiğinde yukarıya çekilirken şişerek kendi hacminin 3 katına kadar su ile doldurur ve gittikçe ağırlaşır.  

Balon balığı, genelde kıyıdan 50-100 metre açıklarda bulunur ve kıyıya çok yaklaşamaz.  

BALON BALIĞI NERELERDE YAŞAR?

BALON BALIĞI NERELERDE YAŞAR?

Balon balığı ılıman sularda yaşar. Genellikle suyun derinlerinde yaşayan balon balığına Antalya'da ilk kez görüldü.  

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.