Balyoz sanıkları, 'Deniz Feneri'ni emsal gösterdi

Balyoz sanıkları, 'Deniz Feneri'ni emsal gösterdi

Balyoz, Odatv ve Poyrazköy davalarının 14 sanığı, Deniz Feneri soruşturması ve Hizbullah davasındaki tahliye kararlarını örnek göstererek tahliye talebinde bulundu

31 Ekim 2011, Pazartesi 11:50 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

"Balyoz davası" sanıkları emekli Orgeneral Çetin Doğan, emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri, emekli Albay Hakan Büyük, emekli Albay Dursun Çiçek, Koramiral Kadir Sağdıç, Tuğamiral Fatih Ilgar, Albay Nedim Ulusan ve Albay Ahmet Zeki Üçok, Odatv davası sanıkları Doğan Yurdakul, Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Sait Çakır ve Coşkun Musluk ile Poyrazköy davası sanığı emekli Binbaşı Levent Bektaş’ın avukatları davaların görüldüğü mahkemelere dilekçe sundu.

>> DENİZ FENERİ'NDE TUTUKLU SANIK KALMADI

Avukat Hüseyin Ersöz tarafından sunulan dilekçede, 14 sanığın Evrensel İnsan Hakları, Anayasa’nın 10. maddesinde düzenlenen ‘Kanun önünde herkes eşittir" prensibi ve emsal yargılama süreçleri çerçevesinde tahliye edilmeleri istendi.

Tutuklamaların infaza dönüştüğü belirtilen dilekçede “Mahkemenizde devam eden dava sürecinin aksine kamuoyunun yakından takip ettiği bazı yargı süreçlerinde ise temel insan haklarına ilişkin ‘umut verici’ gelişmelerle de karşılaşılmaktadır. Öyle ki Ankara’da devam eden kamuoyunda bilinen adıyla Deniz Feneri Soruşturması sürecinde toplam 6 kişi 3,5 aylık tutukluluk sürelerinin ardından serbest bırakılmışlardır. Tahliye kararlarının gerekçesi olarak ise ‘tutukluluğun devam etmesi halinde tedbirin cezaya dönüşme ihtimalinin’ bulunduğunun gösterildiği medyaya yansımıştır. Bu durumda ya Ankara’daki mahkemenin ya da mahkemenizin vermiş olduğu kararın hatalı olduğu ihtimali üzerinde durulması gerekmektedir. Bu durum ‘Ankara ve İstanbul’da uygulanan hukuk kuralları birbirinden farklı mı?’ sorusunu akıllara getirmektedir" denildi.

BÜLENT ARINÇ’IN AÇIKLAMASI DİLEKÇEDE

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın davalarla ilgili “Vicdanım kabul etmiyor" açıklamasına da yer verilen dilekçelerde Deniz Feneri soruşturmasının sürdüğü ve delillerin toplanmaya devam ettiği oysaki Balyoz, Odatv ve Poyrazköy davalarında tüm delillerin toplandığı vurgulandı.

HİZBULLAH TAHLİYELERİ DE ÖRNEK OLDU

Dilekçede şu ifadeler yer aldı:

“Vicdanları kanatan ve adalete olan inancı temelden sarsan bir başka örneği ise, geçtiğimiz hafta İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından serbest bırakılan Hizbullah davası sanıkları oluşturmaktadır. Bir dönem medyaya yansıyan görüntüler ile gündeme gelen bu kişiler serbest kalırken, uzun yıllar devlete hizmet etmiş ve terör örgütleri ile mücadele etmiş müvekkillerimizin özgürlüklerinin kısıtlanmaya devam edilmesinin makul hiçbir açıklaması bulunmamaktadır. Hizbullah davası ve Deniz Feneri soruşturmasındaki bu uygulamanın, hiçbir şiddet eylemine karışmamış, sahte dokümanlara dayanarak özgürlükleri kısıtlanmaya devam eden müvekkillerimize uygulanmaması, bu noktada yaşadığımız hukuki süreci ve mahkemeniz tarafından verilen ‘tutukluluk halinin devamı’ kararlarını da sorgulamamıza neden olmaktadır"

Dilekçede 14 sanığın tahliyesi istenildi.

Selahattin GÜNDAY İSTANBUL DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 15 Nisan 2021 koronavirüs tablosu