Bankalar faiz kararından memnun

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, Merkez Bankası'nın faiz indirim kararını olumlu karşıladı

16 Ekim 2009, Cuma 14:46
A A

Ersin Özince, Merkez Bankası'nın kısa vadeli faizleri yarım puan indirmesi ve gecelik borçlanma faiz oranını yüzde 6.75’e, borç verme faizini ise yüzde 9,25’e çekme kararını değerlendirdi.

Özince, bunların olumlu gelişmeler olduğunu ve bu olumlu gelişmelerin sürdüğünü belirterek, "Bunlar da bankacılık sektörünün likiditesini özellikle son kararların daha da artıracağını göz önüne alırsak, bankaların kredilerini, aktiflerini artırma konusunda elini rahatlatacaktır" dedi.

'GELİŞMELER OLUMLU'
Bankalar Birliği Başkanı Özince, genel itibariyle iyileşmenin sürmekte olduğunu da söyledi. Türkiye’ye hem üretim hem istihdam hem de global rekabette öncülük sağlayacak konulara ekonominin ağırlık vererek yönlenmesi gerektiğinin altını çizen Özince, "Sadece faiz oranının ne olduğu, bankacılık sektörünün ne yaptığı önemli değil" dedi.

Özince, Türkiye’nin üreten bir ülke olması gerektiğini ve o üretimi mutlaka insanlarının refahına dönüştürmesi gerektiğini kaydederek, "Gelişmeler, olumlu gelişmeler" dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.