Bankalara prim uyarısı

Bankacılık otoritesinin başı Tevfik Bilgin, 2010'un bankalar için zorlu bir yıl olacağını söyledi

20 Kasım 2009, Cuma 05:00
A A

VADESİ ÜÇ AYDAN KISA

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, 2010’un sektör için zorlu olacağını söyledi. BDDK bütçesi için TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunum yapan Bilgin, faizler düşerken bankaların mevduattan kâr elde ettiğini ifade etti. Bilgin, “Mevduatın yüzde 91’inin vadesi 3 aydan kısa. Faiz artışı başladığında mevduat maliyeti artacak, ama kredi getirisi aynı kalacak. Bu büyük risk” dedi.

KÂR YEDEK AKÇE OLSUN

Tevfik Bilgin, mevduattaki kısa vade sorunu yüzünden, faizler yükselmeye başladığında bankalardaki kârın tersine dönebileceği uyarısında bulundu. 2009 yılı kârının bundan sonraki birkaç yılın en yüksek kârı olacağını tahmin eden BDDK Başkanı, bankacılık sektörünün, elindeki mevcut kârı gelecek için ‘bir nevi yedek akçe’ olarak saklaması gerektiğini söyledi ve bankalardan aşırı düzeyde prim dağıtmamalarını istedi.

SORUNLU KREDİLER ARTTI

Tevfik Bilgin, yaşanan krizin düşen faiz nedeniyle avantaj yarattığını, ancak bankaların sorunlu kredilerinde artış görüldüğünü belirtti. Bilgin, kredilerin takibe düşme oranının Eylül 2008’de yüzde 3.1 iken, bugün yüzde 5.3 olduğunu açıkladı. Bilgin bu oranın küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde (KOBİ) yüzde 7.6, bireysel kredilerde yüzde 6.1, kredi kartlarında yüzde 10.8’e yükseldiğine dikkat çekti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.