Bankaya hacker cezası

Mahkeme, “Para, bankanın sorumluluğundadır. Banka sorumluluğu altındaki parayı güvenli olarak saklamakla yükümlüdür” dedi

28 Kasım 2009, Cumartesi 05:00
A A

FARK EDİP POLİSE BAŞVURDU

Diyarbakır’da iş adamı Mehmet Beşir Yılmaz, 2006 yılında özel bir bankada bulunan döviz ve Türk lirası hesaplarından tanımadığı hesaplara yüksek havaleler çıkarıldığını fark edip polise ve banka yetkililerine başvurmuştu. Bu şikayet üzerine Türkiye’nin en organize hacker çetesi çökertilmişti. Hacker çetesinin bilgisayarlarından 10 bin kişiye ait banka bilgileri çıkmıştı.

ÇETE SERBEST BIRAKILDI

Çetenin lideri Osman Öztürk ve aralarında sevgilisinin de bulunduğu 10 kişi tutuklanmış, 1.5 yıl sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Çetenin şirket hesaplarından toplam 520 bin 621 TL çalmasıyla zor durumda kalan Mehmet Beşir Yılmaz, “Paramın güvenliğini sağlayamadınız” diyerek bankaya tazminat davası açmıştı. Banka ise sanal soygundan şirket bilgisayarında güvenlik programı bulunmayan Mehmet Beşir Yılmaz’ı sorumlu tutmuştu.

1 MİLYON TL ÖDENECEK

3 yıldır görülen dava önceki gün sonuçlandı. Mahkeme, “Para, bankanın sorumluluğundadır. Banka sorumluluğu altındaki parayı güvenli olarak saklamakla yükümlüdür” dedi. İş adamının hesabından çalınan 520 bin 621 TL’nin olay tarihinden itibaren işleyecek faizle birlikte bankadan tahsiline karar verildi. Banka, iş adamına 1 milyon TL’nin üzerinde tazminat ödeyecek.

Cem EMİR/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.