Barış Atay serbest bırakıldı

Barış Atay serbest bırakıldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında Redhack grubuna yönelik yapılan operasyonda gözaltına alınan 14 kişi adliyeye sevk edildi. Sorgulamaları ardından aralarında dizi oyuncusu Barış Atay'ın da bulunduğu 14 kişi serbest bırakıldı

25 Kasım 2013, Pazartesi 19:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Soruşturmayı yürüten Bilişim Suçları savcısı, görevsizlik kararı vererek dosyayı Terörle Mücadele Kanunu’nun 10. maddesiyle görevli savcıya gönderdi. 2 buçuk saat sorgulanan şüphelilerden aralarında dizi oyuncusu Barış Atay’ın da olduğu 9 kişi serbest kalırken, 4’ü dosya kapsamında, biri de askerlik işlemleri nedeniyle mahkemeye sevkedildi. Mahkemeye sevkedilen 5 kişi daha sonra serbest bırakıldı. Geçen yılki operasyonda ise önce terör savcısı soruşturmayı üstlendi, ardından dosya bilişim suçlarına gönderildi. Gözaltındaki dizi oyuncusu Barış Atay ile bazı şüphelilerin emniyette susma hakkını kullanarak ifade vermeyi reddettiği öğrenildi.

startFlvPlayer_PostaV2("divFlvPlayer13276","13276","201311","13276-82264.jpg","1", "0","Barış Atay serbest kaldı");
4 GÜNLÜK GÖZALTI

Ankara Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin, 8 ilde düzenlediği operasyonda gözaltına alınan aralarında dizi oyuncusu Barış Atay uluslararası bilgisayar korsan grubu Anonymous’un Türkiye temsilcisi olduğu öne sürülen N.A., “Redhack” (Kızıl Hackerlar) grubunun kurucularından olduğu iddia edilen “Manyak” T.K. daha önceki Redhack davasında tutuklanarak 9 ay cezaevinde kalan E.A., A.K., U.C.O. ve T.Y.’nin bulunduğu 14 şüpheli 4 gün boyunca emniyette sorgulandı. Polisin 27 soru yönelttiği şüpheliler buradaki işlemlerinin tamamlanmasının ardından soruşturmayı yürüten Bilişim Suçları savcılığına çıkarıldı.

TERÖR SAVCISI BAKACAK

Ancak soruşturmayı yürüten Bilişim Suçları savcısı, dosya üzerinde yaptığı incelemenin ardından görevsizlik kararı verdi. Savcının dosya incelemesi nedeniyle sabah saat 08.30’da adliyeye getirilen şüphelilerin saat 16.00’ya kadar ifadelerinin alımına başlanılamadı. Bilişim suçları savcısı dosyayı TMK 10. maddesiyle görevli Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Şahin’e gönderdi.

14 KİŞİ SERBEST


Şüpheliler 4 terör savcısı tarafından 2 buçuk saat sorgulandı. Sorgulamaları ardından aralarında dizi oyuncusu Barış Atay’ın da bulunduğu 14 kişi ise serbest bırakıldı. Mahkemeye sevkedilen şüphelilerden E.A.’nın, askerlikle ilgili işlemleri nedeniyle mahkemeye sevkedildiği öğrenildi.

SESİ SANA BENZİYOR, SEN MİSİN?


Dizi oyuncusu Barış Atay’a ise savcılıkta üç soru soruldu. Savcılığın, “Manyak”ı tanıyor musun? 21 Kasım 2012’de ‘Nor FM RedHack temsilcisiyim’ diye bağlanan kişinin sesi sesine çok benziyor o sen misin? RedHack ile sosyal medyadaki sohbet odalarında sohbet ettiniz mi?” sorularına Barış Atay, “Ben tiyatro ve sinema oyuncusuyum. RedHack’le herhangi bir bağlantım yoktur. Herhangi bir parti üyesi değilim. RedHack üyeleri ile herhangi bir yazışmam yoktur. Benim kendi Barış Atay ismim dışında herhangi bir rumuzum yoktur. Bilgisayar konusunda herhangi bir sertifikam yoktur. Sosyal medya kullanmıyorum. RedHack üyelerinden herhangi birini tanımam. RedHack sözlüğünü de yapmadım. Sadece Twitter’de benim sesimin benzediğini söylemişler. Manyak’ı tanımıyorum. Nor FM’e hiç bağlanmadım. RedHack’in amacının ne olduğunu bilmem. Hakkımdaki suçlamaları kabul etmem. Ben yeni evliyim. İşim gücüm var. Oyuncuyum. Bu nedenle serbest bırakılmamı isterim” yanıtını verdi.

YURTDIŞINDAYDIM

Redhack operasyonunda gözaltına alınan sanıklardan T.K.’ye ise savcılık sorgusunda, “Manyak siz misiniz? Gezi eylemlerinde çağrı da bulundunuz mu?” soruları yöneltildi. T.K., sorulara, “Manyak ben değilim, tanımıyorum. Gezi eylemleri döneminde yurtdışındaydım. Gezi eylemleri nedeniyle zarar gördüm. Taksim’de kafe işletiyorum, niye çağrı yapayım” yanıtını verdi. Savcı, bazı şüphelilere, “Gezi eylemlerine katıldınız mı? Eylemlerle ilgili sosyal medya üzerinden paylaşımlarda bulundunuz mu? sorularını da yöneltti.

TARİH BUGÜNLERİ YAZACAKTIR

Bu arada adliye önünde bekleyen 100 kişilik grup, sloganlarla ve sevinç gösterileriyle serbest kalanları karşıladılar. Barış Atay kendisini kapıda bekleyen eşi Beste’ye sarılarak hasret giderdi. Şüphelilerin savcılık sorguları devam ederken, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Denizli Milletvekili İlhan Cihaner ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da adliyeye gelerek, şüphelilerin avukatlarından bilgi aldı. Adliye önünde açıklama yapan Barış Atay, “Nasıl serbest kaldık? ‘Biz satıcı değil içiciyiz’ dedik, serbest kaldık” dedi. Daha sonra Barış Atay’a bir de Beşiktaş forması hediye edildi.

DAHA ÖNCE TERSİ OLMUŞTU

2012 yılında Redhack grubuna yönelik yapılan ilk operasyonda soruşturmayı terör savcısı yapmıştı. Gözaltına alınanlar, terör savcısının görevsizlik kararı vermesinin ardından Bilişim Suçlar savcısı tarafından sorgulanmıştı. Şüphelilerden 4’ü 9 ay boyunca cezaevinde kaldıktan sonra tahliye olmuştu.

POLİSE İFADE VERMEDİLER


Başka kişi veya kurumlara ait bilgisayara yetkisiz erişim sağladığı, gizli ve kişisel bilgileri ifşa ettiği, bilgisayar sistemlerini çalışamaz hale getirdiği iddiasıyla örgütlü suç kapsamında sorgulanan şüphelilerden bazıları poliste susma hakkını kullandı. Dizi oyuncusu Barış Atay’ın, dosya üzerinden savcılığa ifade vermek istediğini belirterek, polisin yönelttiği soruları yanıtlamadığı kaydedildi.

AKP’yi hackledi


Ankara Adliyesi’nde soruşturmayı takip eden CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün ise konuyla ilgili sosyal medyadan şöyle yazdı:
“Barışların gözaltı süresi doldu ama daha bir kişinin ifadesi bile alınmadı.”
“Üstüne üstlük savcılar dosyayı ‘Özel yetkili savcıya’ devretti, Barış ve arkadaşları artık ‘terörist’!
“Ne oldu da Barışların dosyası ‘terör savcılığına’ gönderildi? @TheRedHack AKP’yi hackledi az evvel, yoksa bunun intikamını mı alıyor savcı?”

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bolu'da korkutan olay! Çok sayıda kişi hastanelik oldu…