'Barış Grubu'na 5 tutuklama talebi

3'ü Kandil, 2'si Mahmur kampından gelen gruptan olmak üzere 5 kişi hakkında tutuklama istemi çıkarıldı

20 Ekim 2009, Salı 09:01
A A

Şırnak'ın Silopi İlçesi yakınlarında bulunan Habur'dan Türkiye'ye giriş yaptıktan sonra yargılanmalarına başlanan 8 PKK'lı ve Mahmur Kampı'ndan gelen 4'ü çocuk 26 kişinin yargılanmaları sabah saatlerinde sona erdi. Özel yetkili 4 savcı, 3'ü PKK'lı olmak üzere toplam 5 kişi hakkında tutuklanmasını talep etmesi üzerine, mahkemeye sevk edildi.

Kandil ve Mahmur kamplarından Türkiye'ye giriş yaptıktan sonra savcılık ifadeleri tamamlanan 34 kişlik guruptan 5'i tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildi. Dün akşam saatlerinde Habur Gümrük Kapısından Türkiye'ye giriş yapan gurubun, Diyarbakır, Mardin, Şırnak ve Van Barosu'na kayıtlı 45 avukat nezaretinde verdikleri ifade işlemi, 21.30'da başladı, 01.00 sıralarında tamamlandı. 

KARAR 06.00'DA ÇIKTI
Özel yetkili 4 Cumhuriyet Savcısı'na ifade veren gruptakiler için sabah 06.00 sıralarında karar verildi. Savcılar, aralarında Kandil'den gelen Hüseyin İpek, Vilayet Yakut ve Elif Uludağ ile Mahmur Mülteci Kampı'ndan gelen Musa Tomak ve Nurettin Turgut'un da bulunduğu 5 kişiyi tutuklama talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk etti. 

Avukatlar, tutuklama isteminin örgüt üyeliğinden talep edildiğini belirtirken, dün geceki sorgulamada Mahmur'dan gelen grup üyelerine, "Mahmur'a ne zaman gittiniz?", "Mahmur'a niçin gittiniz?" ve "PKK ile ilişkiniz var mı?" şeklinde sorular yönelttiği, gelen gurup üyelerinin de zorunlu nedenlerle Mahmur'a gittiklerini ve örgüt ile ilişkileri olmadıkları yönünde ifade verdikleri belirtildi.

Kandil'den gelen grup üyelerinin ise tıkanan demokratik açılım sürecinin önünü açmak için Abdullah Öcalan'ın çağırısı üzerine Türkiye'ye geldiklerini söyledikleri öğrenildi.

Tutuklama istemiyle mahkemeye sevkedilenler arasında bulunan ve Mahmur Kampı'ndan gelen Musa Tomak'ın Mahmur'da eşi Nurcan ve bir çocuğu ile Türkiye'ye giriş yaptığı öğrenildi. Serbest bırakılan 4'ü çocuk 29 kişinin guruplar halinde ilerleyen saatlerde Habur Gümrük sahasından ayrılması beklenirken, tutuklama talebiyle mahkemeye sevkedilen 5 kişi için ise Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazı yazıldığı öğrenildi.

Serbest bırakılanların Habur'dan ayrıldıktan sonra Silopi'deki karşılanma alanlarına gidecekleri ve 5 arkadaşlarının akibetlerine göre Diyarbakır'a doğru yola çıkacakları belirtildi.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.