Barış sembollerini savaştırıyorlar

Şanlıurfa'da gökyüzü, kuş tutkunları tarafından düzenlenen 'güvercin savaşlarına' sahne oluyor

22 Kasım 2009, Pazar 12:15
A A

Bahse giren yetiştiricileri tarafından kuşların hep birlikte gökyüzüne bırakmasıyla başlayan savaşta, hangi sürü diğer kişilere ait güvercinleri kendi evlerine götürmeyi başarırsa iddiayı kazanmış oluyor.

Geçimlerini kuş yetiştiriciliğiyle sağlayan onlarca kişi tarafından geleneksel olarak yapılan güvercin savaşları, bu yıl da kent dışındaki boş bir arazide gerçekleştirildi. Daha önceden yapılan organizasyon kapsamında, onlarca kuş yetiştiricisi sahibi olduğu yaklaşık 2 bin güvercini, kutular içerisinde otomobil ve kamyonetleriyle savaşın başlatılacağı Sırrın Mahallesi'ne getirdi. 

BAŞKA SÜRÜLERİ YUVALARINA KATIYORLAR

Sahipleri için bahis konusu haline dönen savaşta, hep birlikte uçurulmalarının ardından daha iyi yetiştirilen kuşlar, sürü halinde ilerlerken farklı güvercinleri kendi grupları kendi içlerine katarak eve götürmeleri hedefleniyor. Kuşların sadakati ve sahibinin yetiştiriciliğinin sınandığı savaş için, akşam saatlerinde yan yana dizilen kutulardaki güvercinler maytap patlatılması ile hep birlikte gökyüzüne uçuruldu. Bir anda havalanan binlerce güvercin, gökyüzünde farklı görüntüler oluştururken, sahipleri ise hem kuşları için tezahürat yaptı, hem de cep telefonu kameralarıyla yaşanan anı ölümsüzleştirdi.

Büyük özenle yetiştirdikleri güvercinlerin gökyüzündeki hakimiyetini ölçmek için her yıl bu organizasyonu yaptıklarını söyleyen Şanlıurfa Kuşçular Derneği üyesi Mehmet Eskiler, "Havada, daha iyi olan güvercin, farklı sürüdeki kuşu kendi yuvasına götürüyor. Böylece kazanan taraf belli olacak. Gökyüzüne uçurduğumuz bu kuşlara biz savaşçı güvercin diyoruz. Burada fazla kuşu kendi evine çeken kişiye bir miktar para ödülü verip geleneksel bir tarihimizi ayakta tutmaya çalışıyoruz. Her bir kuşçu bin TL'ye yakın kuşunu savaşmak için uçuruyor. Binlerce güvercini uçuruyoruz ve Şanlıurfa semaları kuşlarla doluyor. Kuşlarımızı ne zaman gökyüzüne bırakırsak bırakalım yine dönüp evlerine geleceklerdir. Kimin kuşu evine eksik giderse o kaybedecek" diye konuştu.

BİNLERCE YILLIK TUTKU

Binlerce yıldır kuş tutkusunun kentte hakim olduğunu, rivayetlere göre Nemrut'tan bu yana güvercin yetiştiriciliğinin yörede sürdüğünü de dile getiren Eskiler, "Bu da yıllardır olan bir gelenek. İlkbahara kadar her gün kuşlarımızı uçurur ve akşam eve dönmelerini bekleriz. Çünkü sürü yorulmadan uçacaktır, başkasının kuşunu kandırıp sana getirecektir. Sürüye katılan kuşun sahibi komşun da olsa artık o güvercin senindir" dedi.

Gökyüzünün güvercinlerin savaşına sahne olduğu Şanlıurfa'da, yetiştiricileri sahipleri oldukları kuşların daha iyi uçması için, kanat ve kuyruklarını sürekli kontrol edip, vitamin katkılı yemlerle besliyor ve gün içerisinde kısa mesafeli uçuşlar ile antrenman yaptırıyor.

AA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.