Bartın'a turist akını! Herkes oraya gidiyor

Bartın'ın Güzelcehisar ilçesinde bulunan 80 milyon yıllık lav sütunlarına yerli ve yabancı ziyaretçilerden yoğun ilgi...

07 Ekim 2019, Pazartesi 20:19 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu

Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu

Bartın'ın Güzelcehisar sahilinde, volkanlardan akan lavların soğuyup kristalleşmesi sonucu 80 milyon yıl önce oluşan, ahşap yürüyüş yolları, seyir terası ve iskele yapılarak turizme kazandırılan lav sütunları, eşsiz manzarasıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu.

Geçen yıl turizme kazandırıldı

Geçen yıl turizme kazandırıldı

Dünyada Kuzey İrlanda, İskoçya ve Kaliforniya'da, Türkiye'de ise Bartın'ın tarih ve doğanın iç içe olduğu Güzelcehisar ilçesinde bulunan lav sütunları, "Bartın İli Güzelcehisar Lav Sütunları ve Sahilinin Turizm ve Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulama Projesi" kapsamında hazırlanan projeyle geçen yıl turizme kazandırıldı.

Ziyaretçilerin uğrak noktalarından biri haline geldi

Ziyaretçilerin uğrak noktalarından biri haline geldi

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı'nın (BAKKA) Mali Destek Programı kapsamında, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün projesiyle uluslararası ölçekte turizme kazandırılması hedeflenen lav sütunları, projenin uygulanmasının ardından ziyaretçilerin uğrak noktalarından biri haline geldi.

200 bin kişi ziyaret etti

200 bin kişi ziyaret etti

Eşsiz manzarasıyla görenleri hayran bırakan lav sütunlarını bu yıl yerli ziyaretçilerin yanı sıra Arap, İngiliz ve Almanlar başta olmak üzere çok sayıda ülkeden yaklaşık 200 bin kişi ziyaret etti.

"Lav sütunlarının güzelliğini insanlarına göstermek istiyoruz"

"Lav sütunlarının güzelliğini insanlarına göstermek istiyoruz"

Bartın Kültür ve Turizm Müdürü Fuat Dursun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1 kilometre sahili bulunan Güzelcehisar'ın özellikle denizi, güneşi, yeşili ve gün batımıyla eşsiz bir yer olduğunu söyledi.

Hem dikey hem yatay olmasıyla diğerlerinden farklı

Hem dikey hem yatay olmasıyla diğerlerinden farklı

En büyük hedeflerinin, Güzelcehisar lav sütunlarını uluslararası platforma açmak olduğuna işaret eden Dursun, ülkedeki bu sütunların hem dikey hem yatay olmasıyla diğerlerinden farklı olduğunu belirtti.

Dursun, dünyada sadece Kuzey İrlanda, İskoçya ve Kaliforniya'da, Türkiye'de ise Bartın'da bulunan lav sütunlarının, dünyanın ender gelişmiş doğal oluşumları arasında yer aldığını aktararak, "Diğer ülkelerdeki lav sütunları sadece yatay ama buradaki lav sütunları diğerlerinden farklı olarak hem dikey hem yatay.

''Boyları 100 metreye ulaşmaktadır''

''Boyları 100 metreye ulaşmaktadır''

Volkanlardan akan lavların soğuması ve kristalleşmesiyle dörtgen, beşgen ve altıgen sütunlar şeklindeki lav sütunlarının çapları 50 ila 100 santimetre arasında, boyları ise 100 metreye ulaşmaktadır. Bu lav sütunlarının güzelliğini ülkemiz ve dünya insanlarına göstermek istiyoruz."

Arap, İngiliz ve Alman turistler çoğunlukta

Arap, İngiliz ve Alman turistler çoğunlukta

Dursun, lav sütunlarını turizme kazandırmak, bölgeyi daha tanınır hale getirmek ve burada yaşayan vatandaşlara da katma değer oluşturmak amacıyla geçen yıl önemli bir projeyi hayata geçirdiklerini ifade etti.

Projeyle ziyaretçilerin deniz ve doğa manzarası eşliğinde lav sütunlarına erişiminin de kolay hale geldiğini ve projenin ilk etabının tamamlanmasıyla bölgenin yoğun ilgi gördüğünü anlatan Dursun, şöyle devam etti:

Alanın, doğal yaşamı ve dokuyu bozmayacak şekilde yeni ahşap tesisler oluşturularak daha güzel bir hale getirileceğini belirten Dursun, ikinci ve üçüncü etap çalışmaların tamamlanmasıyla ziyaretçi sayısının 400 binlere çıkacağını sözlerine ekledi. AA

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Amasra ziyaretçilerini ağırlamaya başladı