Barzani'den referandumu dondurma teklifi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), Irak hükümeti ile diyalog yapılabilmesi için 'ateşkes ve referandum sonuçlarının dondurulması' önerisinde bulundu

25 Ekim 2017, Çarşamba 02:05
A A
Barzani'den referandumu dondurma teklifi
IKBY’den yapılan yazılı açıklamada, "Irak ve Kürdistan’ın karşı karşıya bulunduğu tehlikeli durumun Iraklı güçlerle Peşmerge arasında çatışmaya sevk etmemesi için herkes tarihi sorumluluk yükleniyor. Irak güçleriyle Peşmerge arasında bugüne kadar yaşanan çatışmalar iki taraftan da kayıplar verilmesine neden oldu ki bu kanlı bir savaşa da yol açabilir ve Irak’ın bileşenleri arasındaki sosyal dokuyu dağıtabilir." ifadelerine yer verildi.


ATEŞKES VE REFERANDUM SONUÇLARININ DONDURULMASI


Açıklamada, IKBY ve Irak halkının çıkarları göz önünde bulundurularak, Irak hükümeti ve dünya kamuoyuna, "ateşkesin sağlanması ve IKBY’deki tüm askeri operasyonların acilen durdurulması, 25 Eylül’de yapılan referandum sonuçlarının dondurulması ve IKBY ile merkezi yönetim arasında Irak Anayasası temelinde diyaloğa başlanması" önerisi sunuldu.
 

 

"MÜZAKERE SONUÇLARINI BEKLİYORUZ"


Irak güçlerinin tartışmalı bölgelerde denetimi sağlamasıyla ilgili merkezi yönetim ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasında müzakerelerin sürdüğü bildirildi. Irak İçişleri Bakanlığına bağlı Hızlı Müdahale Güçleri Komutanı Tümgeneral Samir el-Huseyni, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, merkezi hükümet ile IKBY heyetleri arasında, tartışmalı bölgelerde merkezi hükümete bağlı güçlerin konuşlandırılmasıyla ilgili müzakerelerin devam ettiğini söyledi.

Musul’un kuzeybatısındaki askeri güçleri komuta eden Huseyni, "Müzakerelerden çıkacak sonuçları bekliyoruz. Bu bölgelerde durum iyi. Okullar ve hükümet daireleri açık. Çok azı dışında bölgeyi terk eden yok. Bölge sakinlerini, korkulacak bir şey olmadığını belirterek evlerine dönmeleri konusunda cesaretlendirdik." dedi.

Öte yandan, merkezi yönetime bağlı büyük bir askeri gücün, Musul’un güneydoğusunda yer alan Mahmur ilçesindeki idari birimlerde denetimi yeniden ele geçirmek üzere bölgeye geldiği kaydedildi. Musul Operasyonları Komutanlığında görevli Albay Ahmed el-Cuburi ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Birden fazla bölükten oluşan büyük bir askeri güç, merkezi hükümetin kontrolü dışındaki bölgelerde yeniden denetimi ele geçirmek ve Musul-Kerkük karayolunda asayişi sağlamak üzere Mahmur ilçesine ulaştı." diye konuştu.

IKBY Peşmerge Bakanlığı, Irak ordusu ve Haşdi Şabi güçlerinin Erbil ile Bağdat arasında daha önce yapılan anlaşmayı dikkate almayarak ilerleyişlerini sürdürdüğünü iddia etmişti.


NE OLMUŞTU?


Tüm dünyanın tepkisine rağmen Mesut Barzani geri adım atmamış ve  ‘Bağımsız Kürdistan’ referandumu yapılmıştı. Bu gelişme sonrası bölgede tansiyon iyice yükselmişti. Barzani, referandumda yeni bir sürece geçildiğini belirterek, "Irak hükümeti Kürtleri tehdit etmeyi bırakmalıdır" ifadelerini kullanmıştı.


IKBY muhalefeti Barzani’nin istifasını istedi


CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: PETROLÜN VAR, RAHAT DUR


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, refendurmu bu sözlerle eleştirmişti:

Kuzey Irak'ta ortaya çıkan son durum üzüntü verici olmakla birlikte üstesinden gelemeyeceğimiz bir mesele değildir. Kuzey Irak adeta kendini ateşin üzerine atmış bulunuyor. Otur oturduğun yerde. Kuzey Irak'ın başındasın. Petrolün var, rahat dur.

Devlet yönetmek bir aşiretin reisi olarak işi çözmekle olmuyor. Kendisine de bu noktada herhalde çok ciddi teklifler oldu. Yüzde 72 katılım, yüzde 92 evet demiş. Burada da darbeler olduğu zaman yüzde 90-95 evet diyenlerin olduğunu çok gördük. Bu bizi teğet geçer ama birilerinin canını fena halde yakar. Bugün Kuzey Irak'taki gelişmelere sert tepki veriyorsak en başta Kürtler olmak üzere, Arapları ve diğerlerinin iyiliğini istiyor olmamızdır. Tüm ikazlarımıza rağmen ısrarla girişilen maceranın hüsranla sonuçlanması kaçınılmazdır. Bugün bir gazetede okudum; İsrail bayraklarının olduğundan haberimiz yoktu diyor Kuzey ırak'taki  bir yetkili. Ben Türkiye'den görüyorum da sen oradan nasıl görmüyorsun?


Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Barzani'ye: Petrolün var, rahat dur


 IRAK'TAN KERKÜK'E OPERASYON


Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Güvenlik Ajansı, Iraklı güvenlik güçlerinin Kerkük kent merkezindeki askeri üs ve petrol kuyularını Peşmerge’den almak için harekete geçtiğini duyurmuştu.


Kerkük'te kontrolün sağlanmasının ardından görüntüler


Operasyon çerçevesinde Irak ordusu, Kerkük’ü tamamen ele geçirmişti. Ayrıca Kerkük İl Meclisi’nin kontrolü de Irak ordusuna geçmişti.


Irak ordusu, Kerkük’ü tamamen ele geçirdi






 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Kendisini tecavüzden kurtaran çiçekçiye Facebook'tan teşekkür etti