Başarılı maliye politikası tek başına büyüme sağlamaz

TÜSİAD hükümetten şirketler bazında büyümeye katkı sağlayacak politikalar üretmesini istedi

13 Ekim 2009, Salı 10:36
A A

SANAYİ İLE İLGİLENMEDİK

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, son 20 yıldaki istikrarsızlıkların sanayiye eğilmeyi engellediğini belirterek, sanayi stratejilerinin teşvik ve bölgesel kalkınmanın ötesine geçmediğini belirtti. Sadece başarılı maliye politikalarıyla büyüme sağlanamayacağına dikkat çeken Yalçındağ “Bu, büyüme için gerekli ama tek başına yeterli değil” diye konuştu.

BÜYÜME YÜZDE 6'YI GEÇMELİ

Kayseri’deki ‘Türkiye Sanayisine Bakış’ adı altında mobilya sektörünün ele alındığı konferansta konuşan Yalçındağ, Türkiye’nin nüfus yapısı, rekabet edebilme şansı, refah arayışı göz önüne alındığında, büyümenin yüzde 6 ve daha üstünde olması gerektiğini belirtti. Arzuhan Doğan Yalçındağ, “Üstelik hedefi, döviz açığını belli bir eşiğin altında tutmak üzere gerçekleştirmek durumundayız” dedi.

MİKRO KONULARI ÇALIŞALIM

Yalçındağ şöyle konuştu: “Büyüme için mikro (şirketsel bazda) ve yapısal politikaları çalışmamız gerektiği kanısındayız. TÜSİAD olarak, kaynağımızı genel konular kadar, sanayi yapısına, sektörel seviyelendirmeye, rekabet gücü olgusuna, kayıtdışı ile mücadeleye, iklim değişikliğinin etkisine ve enerji arz güvenliği konularına yönlendiriyoruz. Bu yöndeki çalışmalarımızı giderek artırmayı planlıyoruz.”

TEKNOLOJİ ÖNE ÇIKARILMALI

Teşvik konusunda sektör ayırmadan teknoloji kullanan sektörlerin öne çıkarılması gerektiğini söyleyen Arzuhan Doğan Yalçındağ, “Sağlıklı sanayi politikası için sektörlerimizin sektör-firma davranışları ve üretimlerini iyi irdelememiz gerekir. Bunun için bazı verilere ihtiyaç duyuyoruz. Veri problemi için, Sanayi Bakanlığı’nın yeni firma anketleriyle derinlemesine analiz gerçekleştirmeyi düşünüyoruz” dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.