Başarılı Türk gencini Harvard kaptı

Başarılı Türk gencini Harvard kaptı

Uzay bilimi alanındaki çalışmasıyla ABD'nin önde gelen üniversitelerinden Princeton ve Yale'in de dikkatini çeken 19 yaşındaki Çelik, eğitim için Harvard Üniversitesini seçti

12 Ocak 2012, Perşembe 12:16 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Moleküler biyoloji ve uzay bilimleri alanında yaptığı çalışmalar, ABD'nin önde gelen üniversitelerinden Princeton ve Yale'in dikkatini çeken 19 yaşındaki Alpkaan Çelik, seçimini diğer bir önemli üniversite olan Harvard'tan yana kullandı.

Çelik, ilköğretimini TED Ankara Kolejinde, ortaöğretimini Koç Lisesini tamamladıktan sonra, ABD'de eğitim veren 3 büyük üniversiteye başvuruda bulunduğunu ifade etti.  

Bu üniversitelerin, Princeton, Yale ve Harvard olduğunu dile getiren Çelik, 3 üniversitenin de kendisini kabul ettiğini ancak tercihini Boston kentinde bulunan Harvard'tan yana kullandığını söyledi.

Harvard Üniversitesinde, moleküler biyoloji ve siyaset bilimi alanlarında eğitim aldığını belirten Çelik, ''Daha lise yıllarında moleküler biyoloji ve uzay bilimleri alanında yaptığım çalışmalar üniversitelerin dikkatini çekiyordu. Asteroidlerin dünyaya olan mesafesini ölçmek için oluşturduğum program NASA envanterine kabul edildi'' diye konuştu.

SİYASETLE DE İLGİLENİYOR

Program hakkında bilgi veren Çelik, bilgisayar dilinde formüler bir sistem yazdığını ifade ederek, ''Asteroidler hakkında datalar girildiği zaman ne kadar uzakta ve hangi açıda olduğu doğru bir şekilde tespit ediliyor. Asteroidlerin yörüngeleri hesaplanıyor. Bununla ilgili Harvard'ta çalışmalarım devam ediyor'' dedi.  

Eğitiminin ardından bir süre daha ABD'de kalarak kendini geliştirmeye devam etmek istediğini anlatan Çelik, ''Nihai hedefim bilim adamı olmak ama toplumun sorunlarına ilgisiz kalmamak adına siyasetle de ilgileniyorum. Amacım, ülkeme faydalı bir insan olabilmek'' şeklinde konuştu.

Harvard Üniversitesinde yayımlanan bir dergide editörlük de yaptığını ifade eden Çelik, dergide Arap Baharı ve Türkiye hakkında çeşitli yazılarının yayınlandığını söyledi.

MECLİS BAŞKANI KABUL ETTİ

TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in makamından aranarak, Meclise davet edildiğini belirten Çelik, ''Çok heyecanlandım. Benim için çok önemli ve gurur vericiydi'' dedi.

Çiçek ile ''genel bir sohbet'' yaptıklarını belirten Çelik, ''Bana maddi sorunumun olup olmadığını sordu. Ben Harvard'ta yüzde yüz burslu okuyorum. Uçak biletlerimi dahi üniversite karşılıyor. Sayın Meclis Başkanımızın, manevi desteklerini hissettim. Her zaman arkamda duracaklarını söyledi. Çok mutlu oldum, gururlandım. Çalışmalarımı yoğunlaştırmak adına daha büyük bir şevk duydum'' diye konuştu.

(A.A)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ordu'da 2 bin yıllık olduğu tahmin edilen ikinci lahit bulundu