Başbakan Davutoğlu Doğu Karadeniz Projesi'ni açıkladı

Başbakan Davutoğlu Doğu Karadeniz Projesi'ni açıkladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu Doğu Karadeniz Projesi eylem planını açıkladı

14 Şubat 2015, Cumartesi 12:17 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Davutoğlu'nun sözlerinden önemli satırbaşları şunlar:

"DOKAP ile bölgeler arası adaletsizliği ortadan kaldıracağız. Yakında Batı Karadeniz için de projeler açıklayacağız. Ekonomik alanda bölgenin ihracatını 2.6 milyar dolara çıkardık bu rakamı gelecekte 10 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz.

sağlık alanındaki memnuniyeti yüzde 40'dan yüzde 86'ya çıkardık. Yurt kapasitesini 31 binin üzerine çıkardık. Bir çok gençlik merkezinin inşaasını tamamladık. Karadeniz Sahil Yolu projesini devreye soktuk.

DOKAP bölgesinde uçuş gerçekleştirilen havaalanlarında yolcu sayısını 3.6 milyon yolcuya ulaştırdık. Hedefimiz DOKAP çerçevesinde gerçek bir çekim alanı haline dönüştürmek istiyoruz. Bu hedeflere ulaşmak için hedeflediğimiz çalışmalar şöyle; Yeşil yol ile 8 ili yaylalar ile birbirine bağlayacağız.

Bu iş için 490 km yolu yeniledik. 2 bin KM'lik yol daha yapılacak. Bu alan üzerindeki evlerin yerel mimari ile olmasını sağlayacağız. Bölgenin yat ve Kuruvazör turizmi için gerekli etüd çalışmalarını yapacağız. Bölgenin kültür varlıklarını koruyacağız. Milli park projelerini gerçekleştireceğiz.

Çay ve fındığın planını hazırlayacağız. Çaykur'un önemini arttıracağız. Meraların büyolojik çeşitliliğini arttıracağız. Hayvancılığın gelişmesini sağlayacağız. Yeni hayvancılık işletmelerinin yanı sıra mevcut yerlerin geliştirilmesini sağlayacağız.Bölgenin arıcılık faaliyetlerini geliştireceğiz. Bölgeye 3 adet soğuk hava deposu kuracağız.

Bölge sınır kapılarını genişleteceğiz. Muratlı Sınır Kapısı'nı açılmasını sağlyacağız. Devam eden OSB'leri tamamlayacağız. Yatırım adası projesi geliştireceğiz. Trabzon Merkez Araştırma Laboratuvarı kuracağız. Havayolu altyapısını geliştireceğiz. Trabzon'da yeni paralel pist çalışmasını gerçekleştireceğiz. Rize ve Artvin için havaalanı etüd çalışmasını yapacağız.

6 adet Kuzey-Güney akslı yol projesini hayata geçireceğiz. Arsin balıkçı barınağını tamamlayacağız. 58 bin hektar alanı sulanabilir hale dönüştüreceğiz. Yusufeli Barajı ve HES projelerini süratle bitireceğiz. Bin 350 derslik inşaa edeceğiz. Devam eden 7060 kişilik pansiyon ihtiyacını tamamlayacağız. 10 bin 740 kişilik öğrenci yurdu inşa edeceğiz. Sosyal Hizmetler Merkezi inşaa edeceğiz."

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Meral Akşener: Turizmci destek bekliyor