Başbakan Davutoğlu Londra'da konuştu

Başbakan Davutoğlu Londra'da konuştu

Londra'da 'istanbul' konulu forumda konuşan Başbakan Davutoğlu, “Cumhurbaşkanı ve Başbakan arasındaki görev dağılımındaki yumuşak geçiş Türkiye için önemli bir testti” dedi. Dün Beştepe'de Cumhurbaşkanı'nın başkanlık ettiği Bakanlar Kurulu toplantısından sonra Davutoğlu'nun bu açıklaması dikkat çekti

20 Ocak 2015, Salı 12:41 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul Küresel Aktör Forumu’nda Londra Borsası ve Borsa İstanbul arasındaki işbirliği anlaşmasının imzalanmasının öncesinde yaptığı konuşmada finans merkezi olarak İstanbul’un önemine vurgu yaptı.

Başbakan aynı zamanda “Benim için Londra ilk kez ziyaret ettiğim şehirdir. İngiltere’ye geldiğimde kitabevlerine gitmeye zaman ayırmaya çalışmaktayım.” diyerek Londra’nın kendisi için öneminde de değindi. “İki büyük geleneği ve kültürü, şehir ve şehir kültürü bakımından İstanbul ve Londra’da şehir kültürünü görmekteyiz.”

Diyen başbakan İstanbul ve Londra’nın finansal açıdan önemine değinerek şunları kaydetti: “Geleneksel ekonominin merkezi İstanbul’du ve Londra’ya bakacak olursak modern ekonominin başkenti. Modern ekonomiyi anlamak için Londra’yı anlamak zorundasınız. Geleneksel ekonomiyi anlamak istiyorsanız da İstanbul’u anlamak zorundasınız. Bu iki gelenek bir araya gelmekte ve kendilerini küresel ekonomi olarak ortaya koymaktalar.”

Londra ve İstanbul kent ekonomilerinin bir araya gelmesinin dünya ve Avrupa açısından da büyük önem taşıdığını belirten Davutoğlu “Bu iki ekonominin bir araya gelmesi AB ve Brüksel için de bir çare olabilir” Türkiye’nin G20 üyeliğine de değinen Başbakan, geleneksel ve küresel aktör ayrımında Türkiye’nin küresel bir aktör olarak öne çıktığını vurguladı.

HASTA ADAM YAKIŞTIRMASI 21. YY’DA AVRUPA İÇİN KULLANILMAYA BAŞLANDI

“Hasta adam yakıştırması Osmanlının son döneminde kullanılmakta iken 21. Yy’ın başında Avrupa için kullanılmaya başlandı. Avrupa için kullanılan bir terim haline geldi.” Diyen Başbakan Türkiye ekonomisinin kendi dönemlerinde güçlendiğini ifade etti. Başbakan: “2014’ten u yana bütçe açığı azaldı ve bu çerçevede Türkiye’nin bütçe fazlası veren bir ülke olduğunu ifade etmekteyim. Bütçe açığında azalma söz konusu ebetteki bunun petrol fiyatlarının inmesi de etkili oldu.

Fakat 2001 yılını unutmamak gerekiyor. Burada reform mantalitesi ve rasyonel ekonomi kavramlarının ortaya çıkarılması söz konusu.” Dedi. Ekonomik büyümenin beklentilerin altında yüzde 3 oranında gerçekleştiğini belirten Başbakan, Kalkınmakta olan ülkeler arasında yine de bu oran çok yüksek. Avrupa’da 2., OECD’de 3. büyük oran. “ dedi.

YUMUŞAK GEÇİŞ VURGUSU

“Cumhurbaşkanı ve Başbakan arasındaki görev dağılımındaki yumuşak geçiş Türkiye için önemli bir testti.” Diyen Başbakan Siyasal istikrarın demokratik seçimlerle sağlanması gerektiğini ifade ederek siyasi istikrar ve ekonomik akılcılığın önemine değindi. “Etkili bir hükümete siyasi bir vizyona sahibiz.”diyen Başbakan İstanbul’un bölgenin merkezi olduğunu vurguladı. Vize serbestisi konusuna değinen Başbakan: “Bölgesel merkez olma konumu önemli ve Türkiye bu durumda İstanbul’da bölgenin merkezi. Vize serbestisi konusunda Türkiye’nin ortaya koymuş olduklarının çok önemli olduğunu düşünmekteyiz. Çünkü Türkiye’nin kaynakları petrol değil insan kaynağı. İş dünyası nereye gitmek istiyorsa oraya gidebilmeli.”

NAPOLYON’DAN ALINTI YAPTI

İstanbul’un kültürel ve finansal bir merkez olması konusunda Napolyon’un bir soruya verdiği cevabı hatırlatan Davutoğlu şunları söyledi: “Herkes İstanbul’u bilir ama Napolyon’un bu konuda bir sözü var. Napolyon, Dünya tek bir ülke olsaydı hangi şehir başkent olurdu sorusuna İstanbul cevabını verdi. İstanbul bu anlamda bir merkez.” “Küresel finansal merkez endeksine bakarsak İstanbul 30 sıra birden yükselerek 72. Sıradan 42. Sıraya yükseldi.

Bugün bu güzel şehirlerin evliliğini ile küresel ekonominin gelişmesine katkıda bulunuyoruz. “ diyen Başbakan sözlerine şöyle son verdi: “Londra borsasını tebrik etmek istiyorum ve ne zaman desteğe ihtiyacınız olursa hükümetimiz yanınızda olacaktır. “ Programın sonunda Londra Borsası ve İstanbul Borsasından taraflar karşılıklı düzenlenen anlaşmaya imza attı. Başbakan Davutoğlu’na bir fincan kahvenin kırkıl hatırı vardır denilerek, kahve takımı hediye edildi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yasakların ardından patlama yaşanacak