Başbakan Davutoğlu'ndan Somali saldırısıyla ilgili ilk açıklama

Başbakan Davutoğlu'ndan Somali saldırısıyla ilgili ilk açıklama

Başbakan Davutoğlu Somali'nin Mogadişu şehrinde Türk heyetinin kaldığı otele yapılan bombalı saldırıyla ilgili ilk değerlendirmeyi Davos'ta yaptı Davutoğlu, "3 Somalili hayatını kaybetti, doğrudan heyetimizi hedef alıp almadığına ilişkin değerlendirme devam ediyor" dedi

22 Ocak 2015, Perşembe 15:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İsviçre’nin Davos kentinde bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Somali’deki saldırıya ilişkin soru üzerine "Biraz önce Somali büyükelçimizle görüşme gerçekleştirdim. Tabii Somali zaten güvenlik riski bakımından yüksek bir riske sahip olan bir ülke. Sadece sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti nedeniyle değil, birkaç gün önce de terör saldırısında Somali güvenlik güçlerinden hayatını kaybedenler oldu. Bu saldırıda da 3 Somalili kardeşimiz hayatını kaybetti, Allah’tan rahmet diliyorum.

Bizim ön heyet olarak gitmiş heyetimizin kaldığı otelin karşısında bir saldırı söz konusu. Tabi doğrudan bizim heyeti hedef alıp almadığı konusunda incelemeler devam ediyor.

Büyükelçimiz her türlü tedbiri Somalili yetkililerle birlikte alıyor. Biz 2012’de sayın Cumhurbaşkanımız Başbakanken ben Dışişleri Bakanıyken de Somali’ye gittiğimizde çok daha zor şartlarda oraya gitmiştik. Ama gitmekten vazgeçmedik.

Şu ana kadar gördüğüm kadarıyla da sayın Cumhurbaşkanımız da gitme iradesini sürdürüyor. Riskler olur, ama Türkiye’nin böyle riskli durumlarda her zaman kararlı tutumu değişmez. Afrika politikamız bizim en öncelikli politikalarımız arasındadır.

 

startFlvPlayer_PostaV2("divFlvPlayer26171","26171","201501","26171-246620.jpg","1", "0","Somali'de Türk Heyeti'ne yapılan bombalı saldırıdan ilk görüntüler!");

 

Davos’ta da dün de İngiltere’de yaptığımız görüşmelerde ekonomik pazarların daralması konusunda alan genişlemesini sağlayan politikalardan biri Afrika politikasıdır. AB’de pazar daraldığında komşu ülkelere yöneldik, komşu ülkelerde sıkıntılar yaşandığında Latin Amerika’ya, Afrika’ya yöneldik.

Bizim bu hem ahlaki Somali bağlamında söylüyorum, hem de ekonomik alan itibariyle de stratejik kararlarımızdan dönmemiz olmaz. Bu konuda kararlı bir şekilde yolumuza devam edeceğiz.

Bunu da salt Türkiye’ye yönelik bir saldırı olarak değerlendirmekte doğru olmayabilir. Araştırmalar devam ediyor. İnşallah sayın cumhurbaşkanımızda Somali’ye gidecekler, sağ ve salim olarak ülkemize gururla onurla dönecekler ülkemize 2012’de olduğu gibi. Bu konuda da inşallah hiç ki diye konuştu.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Altun: İçişleri Bakanımız kamu düzenin ihyası için yılmadan çalışan bir devlet adamıdır