Başbakan Erdoğan Reyhanlı'da

51 kişinin hayatını kaybettiği Hatay'ın Reyhanlı ilçesine giden Başbakan Erdoğan, Suriye lideri Beşşar Esad'a tepki göstererek, “Bugünler gelip geçecek, Suriye'deki muhalif güçler, Esad'ı iktidardan indirecek” dedi

25 Mayıs 2013, Cumartesi 14:11
A A

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çifte patlama sonucu 51 kişinin yaşamını yitirdiği Hatay’ın Reyhanlı ilçesine gitti.

Otobüs üzerinde halka seslenen Başbakan Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’a sert tepki gösterdi.

Erdoğan, saldırının hemen ardından Reyhanlı'ya gelmemesini "bazı malum çevreler farklı değerlendirebilirdi" sözleriyle açıkladı.

Erdoğan, özetle şunları söyledi:

"Reyhanlı’nın saygıdeğer güzel insanları sizleri bu anlamlı buluşmada en kalbi duygularla selamlıyorum.

Bu buluşmada özellikle 51 şehidimize Allah’tan rahmet diliyorum. Onlar makamların en yücesini ulaştılar. Ama şunu da bilmenizi istiyorum ki onların o makamlara ulaşmasına neden olan alçaklar zalimler onlarda ebedi alemde cehennemde.

Yanı başımızda yaşananlar sıradan değil. Kendi saltanatlarını koruma gayreti içinde olanlar İşte Türkiye’de bezem huzurumuza musallat olmuşlardır.

Biz Türkiye olarak Suriye ile yüksek stratejik düzeyli anlaşmalar yapmak üzere, elimizden gelene gayreti gösterdik.

Bu önemli bir adımdı. Fakat öyle anlar öyle günler oldu ki bizim aramızdaki bu anlaşmalar hiçe sayıldı. Dostluk kardeşlik bağları ayaklar altına alındı. Kim tarafından…Diktatör Esad tarafından alındı.

Bu millet tarihi itibariyle dünyada mazlumlara hep ensar olmuştur. Mazlumlar karşısında ensarlık görevini yapmıştır.

300 bin kader mülteci kardeşimiz buraya keyifleriyle gelmediler. Ölüm endişesiyle geldiler.  Türkiye’de de bu bölgede de ensar olmayanlar, burada kardeşlerimin arasına fitne nifak tohumları atmaya gayret ediyorlar.

Siz Suriye’den buraya göç eden kardeşlerimize kucağınızı açtınız. Şimdi onları buradan kovma gayreti içine girenler asla izin vermeyin. Bilesiniz ki onlar bizim kardeşimizdir. Bize inandıkları için, güvendikleri için buradırlar.
 
Yoksa kimse evinden  barkından kaçarak başka ülkelere gitmez.  Fitneye prim vermeyeceğiz. Onları kucaklayacağız. Suriye’de diktatörlük sona erdiği gün., halkın iradesi iktidar olduğu gün buradaki kardeşlerimiz de evlerine döneceklerdir.
 
Suriye’de zulüm, kan kin var. Uçaklarla bombardıman etmek suretiyle tanklarla toplarla kendi vatandaşını öldürmek suretiyle.

Reyhanlı’da içinde bulunduğunuz birliğinizin dirliğinizin devamını istiyorum. Bugünler gelir geçer. Türkiye güçlü ülkedir. Ve geçecek. İnşallah en kısa sürede Suriye’deki muhalif güçler bu diktatörü indirecekler.

Suriye’deki kardeşlerime buradan sesleniyorum Allah’ın yardımı yakındır inşallah….

PATLAMANIN ARDINDAN GELMEDİM; ÇÜNKÜ...

Bütün bu sıkıntılar aşacağız. Bütün dükkanları kaybeden kardeşlerimiz gerekli destekleri veriyoruz. Bunları aşacağız. İŞKUR’dan bütün kardeşlerimize yönelik başlattığımız bir süreç var.  Tüm kardeşlerimiz ihtiyaçları karşılanacak.

Ayrıca süreç içinde attığımız bu adımları daha da güçlendireceğiz. Bu kadarla da kalmayacağız. Hep beraber ilçemizi çok daha güçlü günlere kavuşturacağız. Şimdi Hatay 10 ay sonra büyükşehir oluyor. Bu kararı biz verdik.

Bütün bu ilçeler kenarda köşede kalmış ilçeler olmayacak. Artık bunlarda büyükşehirin ilçesi olacaklar. Reyhanlı bundan en güzel şekilde nasibini alacak.

Kısa süre sonra Reyhanlı’ya geleceğim. Şunu unutmayın Başbakan olarak buraya olayın olduğu anda gelmiş olmam farklı olarak değerlendirilebilir. Bu işin istismarcıların var. Bunlara ne siz ne biz fırsat verelim.

Benim bu işlerden sorumlu Başbakan Yardımcım, 3 bakanım milletvekillerim buraya geldi.

Tüm yardım mekanizmalarını çalıştırdım.

Saolsun Cumhurbaşkanımız da buraya geldiler.

Ne hükümet ne devlet olarak sizi yalnız bırakmadık, bırakmıyoruz bırakmayacağız.

Fitnecilere fırsat vermeyin bunların korktuğu bizim birliğimizdir, dayanışmamızdır.
 
Sizlerle bir arada olmaya doyum olmaz. Ne kadar sizlerle birlikte olsak o kadar mutlu oluruz.

Benim sizden ricam şudur Suriye’den buraya gelmiş olan kardeşlerim sizin kardeşlerinizdir. Bu kardeşlerinizi asla onlara buralardan çıkmak için olumsuz şeyler söylemeyin. Benim Reyhanlılı kardeşlerim asla bunu yapmazlar ama insana saygısı olmayanlar bunu yaparlar.

Türk'üyle, Kürt'üyle, Arap'ıyla, Laz'ıyla, Çerkez'iyle hangi inanç mensubu olursa olsun hepsini yaradandan ötürü seviyoruz.
 
Bizim farkımız bu…"

SURİYELİ ÇOCUKLARA OYUNCAK DAĞITTI

Reyhanlı Kaymakamlığı’na geçen Başbakan Erdoğan, buradaki bir binadan kendini alkışlayan Suriyeli ailelerin çocuklarına oyuncak dağıttı. Erdoğan, daha sonra Kaymakam Yusuf Güler’in makamına geçerek basına kapalı olarak bir değerlendirme yaptı ve gelişmeler hakkında brifing aldı. Erdoğan daha sonra patlamada oğlu 33 yaşındaki Ahmet Hamdi Bozkaya’yı kaybeden Ak Parti eski İl Genel Meclis üyesi Bilal Bozkaya’ya taziye ziyaretine gitti. Ardından da patlamada ölen Mehmet Selim Aslan’ın evine giderek ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Taziye ziyaretleri basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

BAŞBAKAN İLE OTOBÜSTE GÖRÜŞTÜ

Başbakan Erdoğan’ın otobüste konuştuğu sırada güvenlik önlemi alan polislerin yanına patlamada ölen ablası ve yeğeninin fotoğraflarıyla gelen Hatice Erbaz, Başbakan ile görüşmek istediğini söyledi. Erbaz, konuşmanın ardından otobüse alındı ve Erdoğan ile bir süre konuştu. Otobüsten ayrıldıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erbaz, patlamada ablası Nadire Kuvvet ile yeğeninin hayatını kaybettiğini hatırlatarak, şunları söyledi:

"Başbakan’dan katillerin yakalanmasını istedim. Ablam ve kızının hiç bir suçu yoktu. Tesadüf eseri olay yerinde bulunuyorlardı. Doğu’da değiliz ki, burada terör de yok. Biz kendi memleketimizde öldük. Bunların hesabının sorulmasını istiyorum. Başbakan’a da bunları söyledim. Başbakan da acımızı paylaştı. Bunun da hesabının sorulacağını söyledi. Taziye ziyareti için evimizin adresini aldı."

BAŞBAKAN ERDOĞAN: OLAY SURİYE ORGANİZELİ, UZANTILARI ÜLKEMİZDE

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Reyhanlı’daki bombalı saldırılara ilişkin olarak Hatay Havalalanı’ında  TRT’ye açıklamalarda bulundu. Başbakan Erdoğan, patlamalardan önce ve sonra Reyhanlı üzerinde spekülasyonlar ve  istismara yönelik çok ciddi adımların atıldığını belirterek "Bu tabii Suriye’deki gelişmelerin uzantılarıydı" dedi.

"Buna da Türkiye’de özellikle aşırı uçlar payende oldu, gerekli desteği verdiler" diyen Başbakan Erdoğan, "Bunu da zaten şu ana kadar istihbari bilgilerle bizler gördük. Ardından 11’inde olan hadise bunun uzantısıydı. Biliyorsunuz bu olay, Suriye organizeli, ama uzantıları ülkemizde. Ülkemizdeki uzantıları bu işin aktif rolünü oynadı. Ama işin yönetimi Suriye tarafından, onunda belgeleri, bilgileri şu anda elimizde mevcut ve süreç devam ettikçe yargıda bunlar daha da netleşecek. Ve bunları da en kısa zamanda öyle zannediyorum ki bunlar deşifre olur, ortaya çıkar" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti: "Bugün vatandaşın arasında dolaşırken, görüşürken, konuşurken onlar da bu istismarın farkındalar. Halka açık yaptığımız toplantıdaki coşkuyu, heyecanı gördünüz. Halkımızın birliğini, beraberliğini hazmedemeyen çevreler var. Şehitlerin ailelerini ziyaret ettiğimizde ve hepsinin söylediği hükümetimize, devletimize olan güvendir, fakat yaraları var. Bunu da görmemezlikten gelemeyiz. Devlet olarak elimizden gelen bütün imkanları seferber etmiş durumdayız. Gerek şehit ailelerine gerek yaralılarımıza bütün desteklerimizi verdik, veriyoruz, vereceğiz.

İlk etapta 7,5 trilyon gönderdik. Bundan 5’er trilyon şehit ailelerine verildi. Ardından yine aynı şekilde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın bir desteği oldu. Maliye Bakanlığının vergileri ve beyannameleri erteleme süreci söz konusu. Aynı şekilde Sosyal Güvenlik Kurumumuzun böyle bir ertelemesi söz konusu. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın verdiği destekler var.

KOSGEB’in destekleri var, bunlar esnaf ve sanatkarlara verilen desteklerledir, bu konularla esnaf ve sanatkarlarımızın ve diğer vatandaşlarımızın yanındayız, yanında olacağımızı gösterdik. Şehitlerimizle ilgili tazminatlar noktasında çok daha önce Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı vasıtasıyla çıkardığımız bir yasa var, kanun var. Bu kanunun gereğinde neyse aynen uygulamaya koyduk onu da uygulayacağız. Hepsi olur geçer, ama bir gerçek var ki biz bu işin arkasındayız, takipçisiyiz, sonuna kadar bu işi kovalayacağız. Ülkemiz üzerinde oynanan oyunların kaynaklarına şu anda nüfuz etme gayreti içindeyiz. Ona göre de bunun bedelini kendilerine ağır ödeteceğiz. Ben tekrar şehitlerimize allahtan rahmet yaralılarımıza acilen şifalar diliyorum, ailelerine sabırlar diliyorum. Milletimizin birliğine beraberliğin kast edenler emellerine kavuşamayacaklardır bunu da açıkça söylüyorum."

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.