Başbakan 'Türksat 4A' uydusunu teslim aldı

Japonya'da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türksat 4A ve Türksat 4B uydularının yapıldığı Tokyo'daki Mitsuhishi Electric firmasının uydu üretim merkezini ziyaret etti. Türksat 4A uydusu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla törenle teslim edildi

08 Ocak 2014, Çarşamba 11:42
A A
Başbakan 'Türksat 4A' uydusunu teslim aldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türksat 4A ve Türksat 4B uydularının yapıldığı Tokyo’daki Mitsuhishi Electric firmasının uydu üretim merkezini ziyaret etti. Mitsubishi Electric Genel Müdürü Kenichiro Yamanishi ile bir süre görüşen Erdoğan daha sonra yapımı tamamlanan Türksat 4A uydusunun teslim törenine katıldı. Törene önlük ve bone giyerek katılan Başbakan Erdoğan, yaptığı konuşmada, bu projenin Japonya ile uzay çalışmaları, havacılık, bilim, teknoloji alanında yürütülen ortak çalışmalarda ulaşılan başarının somut bir göstergesi olduğunu söyledi.

Türkiye’nin haberleşme kapasitesini 3 kat artıracak Türksat 4A ve Türksat 4B haberleşme uydularının üretimiyle ilgili çalışmalara 2011 yılının Mart ayında başlandığını belirten Başbakan Erdoğan, şöyle dedi:

"Mitsubishi Electrik firmasıyla imzalanan sözleşmeye attığımız adımın üretimin bir bölümünü bugün tamamlamış bulunuyoruz. Türksat 4A ve Türksat 4B uydularımızın üretim faaliyetlerinin her aşaması, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımızın bir kuruluşu olan Türksat Başkanı ve mühendislerinin denetiminde yürütüldü. Halen televizyon yayınlarımız ve uydu haberleşme sinyallerimiz Avrupa’nın tamamının ve Asya’nın büyük bölümüne ulaşıyor. Bugün teslim törenini gerçekleştirdiğimiz Türksat 4A uydusu sayesinde televizyon yayınlarımız ve uydu haberleşme sinyallerimiziz, Afrika kıtasının da tamamına ulaşmış olacak."

UYDU 15 ŞUBAT’TA UZAYA FIRLATILACAK

Türksat 4A uydusunun, Japonya’dan Kazakistan’daki fırlatma üstüne götürüleceğini ve proton roketiyle 15 Şubat 2014 tarihinde uzaya fırlatılacağını söyleyen Başbakan Erdoğan, Türksat 4B uydusunu da test süreçlerinin tamamlanması ardından bu yılın  yılının ikinci çeyreğinde uzaya fırlatmayı planladıklarını belirtti. Başbakan Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:

"Japonya ile uzay ve havacılık teknolojileri alanlarında yürüttüğümüz işbirliğinin Türksat 4A ve Türksat 4B uydularımızın üretiminin ötesinde sonuçları bulunuyor. Esas olarak bu tarz projeler Japonya’nın bu alandaki bilgi ve tecrübelerinin ülkemize aktarılması bakımından büyük önem taşıyor. Bu tür projeler vesilesiyle Joponya’da bulunan mühendislerimiz, sertifikasyon, işbaşı eğitimlerine iştirak etmekte, uydularımızın entegrasyon ve testlerine bizzat katılmaktadır. Japonya’daki projenin tamamlanması ardından Türkiye’ye dönecek mühendislerimiz, TUSAŞ’ın (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.) tesislerinde kurulumu devam eden uydu montaj entegrasyon ve test merkezinde, yerli Türksat haberleşme uydularının üretiminde görev alacaklar."

Türkiye’nin, Japonya ile uzay çalışmaları alanında yürütülen başarılı işbirliğinin artarak devam etmesi temennisinde bulunan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Sayın Yamanishi ve Mitsubishi Electric’in değerli mensuplarına, bilginin insanlığın ortak malı olması noktasında takındıkları tavır sebebiyle de teşekkür ediyorum. Projenin gerçekleşmesinde emeği geçen başta Mitsubishi Electric mensuplarına, özellikle aynı şekilde Ulaştırma Bakanlığımızın, geçmiş bakanımız Binali Yıldırım Bey ve ekibine, Türksat yönetimine yine tüm mühendislerimize, huzurlarınızda Türksat 4A uydusunun meydana getirilmesinde emeği geçtiği için teşekkür ediyorum. Bu Türksat 4A uydumuzun milletimize, ülkemize hayırlı olmasını Allah’tan niyaz ediyorum."

Törende, daha sonra Başbakan Erdoğan, Türksat Genel Müdürü ve Mitsubishi Genel Müdürü Kenichiro Yamanishi, plaket imzaladı.

JAPON İMPARATORU İLE GÖRÜŞTÜ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Japonya’nın başkenti Tokyo’daki resmi programı kapsamında, İmparator Akihito ile İmparatorluk Sarayı’nda bir araya geldi. Basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık 30 dakika sürdü. Erdoğan, Japonya’da temaslarını tamamlamasının ardından THY’ye ait uçakla Türkiye saati ile 08.15’te Singapur’a hareket etti. (Ümit KOZAN/DHA)

TÜRKİYE İLE NÜKLEER SANTRAL ANLAŞMASI TARTIŞMA YARATTI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Tokyo temasları sırasında imzalanan ve Japon Mitsubishi şirketinin Sinop'ta yapılacak nükleer enerji santralinin inşaatını üstlenmesini öngören anlaşma Japonya'da tartışmalara neden oldu.

Tartışmaların nedeni anlaşmada yer alan ve Türkiye'ye uranyum zenginleştirme ve plütonyum çıkarma izni veren bir maddenin nükleer silahlanma endişelerini kuvvetlendirmiş olması.

Zira söz konusu maddeler nükleer santrallerde yakıt olarak kullanılabildiği gibi belli bir yoğunluğun üzerine ulaştığında nükleer silah olarak da kullanılabiliyor. Kamuoyunda öne sürülen itirazlarda böyle bir maddenin Japonya'nın nükleer silahlanmanın önlenmesini destekleyen tavrına aykırı olduğu ifade ediliyor.  

Sıradaki haber yükleniyor...