'Başbakan Yardımcısıyım 5 senedir söylüyorum yapmıyorlar'

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa'da esnaf ve sanatkarlarla düzenlenen bayramlaşmada yaptığı konuşmada AVM'lerle ilgili düzenlemenin gecikmesiyle ilgili kendilerini eleştirdi

16 Ekim 2013, Çarşamba 16:42
A A
'Başbakan Yardımcısıyım 5 senedir söylüyorum yapmıyorlar'

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bugün seçim bölgesi Bursa’ya geldi. Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği (BESOB) tarafından düzenlenen bayramlaşma törenine katılan Arınç, yaptığı konuşmada AVM’lerle ilgili yapılması beklenen düzenleme hakkında konuştu.

Ülkenin omurgasını teşkil eden, dürüst, namuslu ve vatansever esnafın, ihmal edilmemesi gerektiğini söyleyen Arınç, şöyle konuştu:

'ESNAF AYAKTAYSA ÜLKE AYAKTADIR'

"Esnaf ve sanatkarın gönlünü yapıp, onları beklenti içinde bırakmamak lazım. Esnaf, işini doğru yapmaktadır. Helal ve haramı bilmektedir. Esnaf ve sanatkar ayaktaysa bir ülke ayaktadır. Bursa’yı da Türkiye’yi de ayakta tutan sizsiniz. Türkiye’de sosyal patlama olmuyorsa, bereket denen bir şeye sadakat, çalışkanlık denilen şeye sahip olmamız lazım. Bu yüzden esnafla birlikte olmalı onların isteklerini yerine getirmeliyiz. Dünyadaki ekonomik gelişmelerin olumsuz anlamda yansıması da mümkün. Ama krediler, yeni imkanların oluşması ve yaptığımız işler olumlu. Siyasette istikrar olduğu gibi ekonomide de istikrar sürüyor."

'YASADA GECİKTİK'

Süpermarketlerin ülkenin bir ucundan diğer ucuna yayıldığını ve yan yana kurulmaya başladığını belirten Bülent Arınç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Yasada geciktik. ’Batıda nasılsa ona göre yasa çıkaralım’ dedik. Madem Avrupa Birliği’ne giriyoruz, normları var, biz de öyle yapalım. Sokak içlerine kadar süpermarket olur mu? ’Bakkal amca nasıl devam edecek?’ dedik. ’Sen meclis başkanısın bunları söyledin ama yapmadılar’ denildi. En kötüsü Başbakan Yardımcısıyım ve 5 senedir söylüyorum yapmıyorlar. Şimdi zamanı geldi. Zamanı gelmedi mi çiçek bile açmıyor.

Biz böyle konuştuğumuz zaman Maliye Bakanı para sever. ’Ben kolay para alıyorum’ diyor. Marketler benim için kayıtlı bir iştir. Kayıta tabidir, aldığı sattığı bellidir. Kayıp kaçak yoktur’ diyor. Gene olsun. Dünyanın geldiği noktada AVM’lere gözlerimizi kapayacak değiliz. O kadar yan yana geldiler ki vahşi kapitalizm gibi büyüdüler. Şimdi birbirlerini boğuyorlar. 300 milyon yatırımla bu yerler yapılmış. Şimdi içi boş. ’Birisi devralsa da kurtulsak’ diye bakıyorlar. Bu böyle devam edemez. Bir taslak hazırladık ama muvaffak olamadık. Bütçenin bir dengesi var. Bu denge içinde benzin ve akaryakıt fiyatları, Bursa içinde fazla ise yüzde 60’tan fazlası vergi ise burdan aldığımız vergilerle de bir takım dengeleri koruyoruz’ dediler. Onlar benden daha iyi biliyor. Ama bunların büyük kısmı batmamaya başlayınca şimdi yeni bir hazırlık yapılıyor. Yılbaşına kadar yeni bir düzenleme yapılacak, AVM’lere karşı değiliz ama esnafı boğmasına izin veremeyiz. AVM’nin bir standartı olmalı. Bunun takipçisi olacağız. Başarabilirsek faydalı olacak. Bu kadar denizleri geçtik küçük bir denizde boğulmaya niyetimiz yok."

Esnaf ve sanatkarların artık isteklerini daha iyi dile getirdiklerini söyleyen Arınç, TESK’in hükümetin karşısına dimdik çıkıp ’Şunu istiyorum’ diyebildiğini kaydetti.

DHA


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...