Başbakan Yıldırım: Afrin operasyonu ekonomiyi etkilemez

Başbakan Binali Yıldırım, Afrin operasyonunun, Fırat Kalkanı gibi bir operasyon olduğunu söyleyerek, ekonomiyi olumsuz etkilemeyeceğini belirtti

22 Ocak 2018, Pazartesi 01:01
A A
Çanakkale’de ilk olarak Anafartalar Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleşen AK Parti Çanakkale 6’ncı Olağan İl Kongresi’ne katılan Başbakan Binali Yıldırım, kongrenin ardından 18 Mart’ta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte törenle atılan dünyanın en büyük asma köprüsü olma özelliği taşıyan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Gelibolu ilçesi Sütlüce mevkisinde kurulan şantiyesindeki alanda incelemelerde bulundu.

Çalışmaların son durumu hakkında yetkililerden bilgi alan Başbakan Yıldırım, daha sonra Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ile birlikte basın toplantı gerçekleştirdi.
 

'DAHA ÖNCE BİTİRMEYE GAYRET EDECEĞİZ'


1915 Çanakkale Boğaz köprüsünü, Çanakkale’ye ve Türkiye’ye kazandırdıklarını ifade eden Başbakan Binali Yıldırım, "Belki daha önce de bitirebiliriz. 5 sene öngörülüyor ama inşallah daha öncede bitirmeye gayret edeceğiz. Köprünün kuleleri yanı direkleri arasındaki mesafe 2023 metre çok anlamlı. 2023 biliyorsunuz Cumhuriyetimizin 100’ncü yıl dönümü. Esasında eldeki bilgilere göre dünyada kuleler arası açıklık itibariyle en büyük köprü. Dolayısıyla Türkiye’ye de en büyüğü en güzeli yakışır. Bu köprüyü Türk ve Kore ortak girişimiyle yapıyoruz.

'GURUR DUYULACAK BİR ESER'

Dolayısıyla ülkemizin gururu duyacağı bir eser olacak. Toplam maliyeti yaklaşık olarak 11.5 milyar liraya çıkıyor. Ve köprü inşaatı bittikten sonra, bu köprüyü yapan grup 11 yıl işletecek. Sonradan devlete geri verecek. Devletin cebinden para çıkmıyor. Bir kısmı dış kredi, bir kısmı öz kaynak olmak üzere proje gerçekleştirilecek. Bu proje ne işe yarayacak. Nelere faydası var. Her şeyden önce 1’inci, 2’nci ve 3’üncü köprüden sonra iki tane tünelden sonra Avrupa ile Asya kıtasını Çanakkale’de bir kez daha birleştiriyoruz.

'TÜRKİYE'NİN EKONOMİK GÜCÜNÜ GÖSTERİYOR'

 

Karşıdan karşıya geçiş sadece 4 dakikaya inecek. Bu ne demektir. Çanakkale tarımda, meyvecilikte gelişmiş bir ilimiz. Bu köprüyle beraber lojistik ikmal daha da hızlanacak. Çanakkale’nin bereketine bereket katacak. Aynı zamanda da özellikle Avrupa’dan Trakya’dan gelen trafik Ege’ye Akdeniz’e doğrudan geçmiş olacak.

İstanbul üzerindeki trafik yükünü de azaltmış olacak. Daha bir çok faydaları var. Saymakla bitmez. Dünya’da kriz devam ederken, Türkiye dünyada son 10 yılda mega projelerini birer birer gerçekleştiriyor. Osman Gazi Köprüsü, İzmir-İstanbul Otoyolu, dünyanın en büyük hava limanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü dünyanın en geniş köprüsü, ve aynı şekilde Osman Gazi Köprüsü, hızlı tren, Avrasya tüneli gibi projeleri Türkiye büyük bir başarıyla yapıyor, tamamlıyor. Yani küresel krizde 10 mega projeden 6 tanesi Türkiye’de gerçekleşiyor.

Bu da Türkiye’nin ekonomik gücünü gösteriyor. Türkiye’deki siyasi istikrarın ne kadar önemli gösteriyor. Ulaştırma Bakanlığımız, Karayolları Genel Müdürlüğümüz, yükleniciler projenin bir aksama olmadan tamamlanması için gayret gösteriyor. 4 firmadan oluşan bir grup çokta uyumlu, kuvvetli firmalar. İnşallah kısa sürede bu projeyi tamamlamış olacaklar. Ülkemiz için milletimiz için, şehitler diyarı Çanakkale’miz için hayırlı ve uğurlu olsun" dedi.


'HAYAT NORMAL AKIŞIYLA DEVAM EDİYOR'

"Afrin operasyonunun ekonomiyi olumsuz yönde etkileyebilir mi?" sorusuna ise Afrin operasyonun, Fırat Kalkanı gibi bir operasyon olduğunu ifade eden Başbakan Yıldırım, ekonomiyi olumsuz etkilemeyeceğini belirtti.

Başbakan Yıldırım, "Terörle mücadelede Hakkari’de Şırnak’ta dağlara vadilere yaptığımız operasyonun biraz daha büyük ölçekli bir operasyonudur. Türkiye ekonomisi ufak tefek operasyonlarla olumsuz etkilenecek bir ekonomi değildir. Bugün gidin şehirlerde alışveriş merkezilerine, ticaret merkezlerine, vatandaşların kalabalık olduğu yerlere, hayat normal akışıyla devam ediyor.

Tabii Mehmetçiğimiz, Özgür Suriye Ordusuna (ÖSO) mensup kardeşlerimiz orada bulunan PKK-DEAŞ terör gruplarını yok etmek. Gerek Afrin’de yaşayan Kürt, Arap, Türkmenleri bu zulümden kurtarmak için ülkemize tacizleri, saldırıları durdurmak için Zeytin Dalı Operasyonu başlattılar. Bu Zeytin Dalının zeytinleri orada yaşayan sivil, masum insanlara, dalları da teröristlere gidiyor" şeklinde konuştu.

(Seçim Turşucu/İHA)


TSK, Afrin’i obüslerle bombardımana tutuyor


Dakika dakika Afrin Harekatı (Zeytin Dalı Harekatı)


Afrin nerede? Afrin'in haritadaki yeri ve önemi ne?

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.