Başbakan'a hemşehri iltifatı: Seni anzer balı gibi seviyorum

Başbakan'a hemşehri iltifatı: Seni anzer balı gibi seviyorum

A A
Başbakan'a hemşehri iltifatı: Seni anzer balı gibi seviyorum

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, memleketi Rize’nin Güneysu İlçesinde hemşehrileriyle sohbet etti, sorunlarını dinledi. Bir vatandaşın Başbakan’a, "Anzer’den geliyorum, seni Anzer balı gibi seviyorum, Anzer yoluna destek bekliyorum" sözleri dikkat çekti.

Trabzon’da dün akşam düzenlenen 11’inci Avrupa Olimpik Gençlik Festivali’nin açılış töreninin ardından eşi Emine Erdoğan’la gece geç saatlerde baba ocağı Rize’nin Güneysu İlçesi’ne gelen Başbakan Erdoğan, geceyi Merkez Mahallesi’ndeki villasında geçirdi. Öğleden sonra geniş koruma önlemleri altında ilçe merkezine inen Başbakan Erdoğan’ı burada yaklaşık 100 kişi karşıladı.

Makam aracından inen Erdoğan, herkesle tek tek el sıkıştı, vatandaşların sorunlarını dinledi. Çocukları seven Başbakan, vatandaşlar tarafından kendisine verilen not kağıtlarını da korumalarına teslim etti. Bu sırada kalabalığın arasından bir kişi Başbakan Erdoğan’a, "Anzer’den geliyorum, seni Anzer Balı gibi seviyorum, Anzer yoluna destek bekliyorum" diye seslendi. Bu sözler Başbakan Erdoğan ve kalabalığı güldürdü. Yaklaşık 20 dakika ilçe merkezinde kalan Erdoğan gelmeden önce korumaları çocuklara oyuncak ve diş fırçası dağıttı.

Başbakanlık’a ait otobüsle Rize’ye hareket eden Erdoğan, yolda gördüğü vatandaşlarla da sohbet etti, çocuklara oyuncak verdi. Erdoğan daha sonra Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ile birlikte Rize Valiliği’ni ziyaret etti.

ANZER BALI

İkizdere’nin 2 bin 300 rakımlı Anzer Yaylası’ndaki Ballıköy’de yaklaşık 3 bin kovanda arıcılık yapılıyor. Hava şartları ve çiçek florasının çok değişken olması nedeniyle yıllık ortalama 300 kilo Anzer Balı elde ediliyor. Anzer Balı’nın solunum hastalıkları başta olmak üzere pek çok hastalığa iyi geldiği belirtiliyor. Anzer Balı, arılar tarafından özel çiçeklerden alınan polenlerden üretiliyor. Yayla, kendine özgü 40 çiçek türünün yanı sıra yüzlerce çeşit bitkiye de ev sahipliği yapıyor. Yurtiçi ve dışından talep olan Anzer Balı, önceden sipariş alınarak sınırlı miktarda satılıyor. Anzer balının kilogramı yaklaşık 600 liradan satışa sunuluyor. Anzer Ballıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne bu yıl bir çok ünlü isimden yaklaşık 700 kilogram sipariş geldiği öğrenildi.

Ömür AVCI- Muhammet KAÇAR/ RİZE,(DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Şehitlerin fotoğrafları