Başbakanlığa kediyi aday gösterdiler

Başbakanlığa kediyi aday gösterdiler

Meksika'da bir grup vatandaş, ülkelerinde yaşanan sorunlara dikkat çekmek amacıyla daha önce görülmemiş bir protesto yoluna gittiler

08 Temmuz 2013, Pazartesi 10:34 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Xalapa, yaklaşık 413 bin nüfuslu bir şehir. Başkent Meksiko’nun 360 kilometre güneydoğusunda. Bir grup vatandaş, ülkede yaşanan şiddet ve yolsuzluk olaylarına çözüm bulunmamasını protesto etmek için yerel seçimleri kullanıyor.

Protestocu vatandaşlar, gayriresmî de olsa bir kediyi belediye başkanlığına aday gösterdiler. Morris adı verilen kedinin Facebook’ta sayfası da var. Morris’i sosyal medyada beğenenlerin sayısı 150 bini aşmış.

'YETER ARTIK, OYUNU KEDİYE VER!'

Protestonun organizatörleri, “Morris oy pusulalarında yer almıyor. Ancak yine de adını her pusulaya ayrıca ilave etmeye çağırdık” diyor. Protestocular, “Morris’e oy verirsen oyun ziyan olmaz. Tam tersine Morris’e evet, ‘yeter artık!’ demek. Bu politikacılara ve partilere artık dayanamıyorum. Bırakın artık koltuğunuzu, suçlularla işbirliği içindeki yolsuzlara son verin” görüşünü savunuyor. Xalapa’nın yanı sıra dün Meksika’nın birçok yerleşim yerinde yolsuzluk skandalları ve şiddetin gölgesinde yerel seçimler için sandık başına gidildi. Seçim kampanyası sırasında toplam 8 aday silahlı saldırılarda can verdi. Son 4 yıl içinde şiddet olaylarında hayatını kaybeden belediye başkan sayısı ise 32’yi buluyor.

DEUTSCHE WELLE

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bir kardeşlik öyküsü