Basen eritme yöntemleri: Nasıl beslenmeli, hangi egzersizleri yapmalı? Basen nasıl eritilir?

Ne kadar kilo verirsek verelim basenler ne yazık ki en zor kurtulacağımız bölgelerden biri. Eğer siz de bu problemi yaşıyorsanız işte basen eritme yöntemleri hakkında bilmeniz gereken her şey  

19 Ocak 2021, Salı 11:10 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Basenler, kilo verip vücudunuz şekle sokarken genellikle en çok zorlanılan bölgelerdir. Daha çok kadınların yaşadığı basen eritme problemi, yanlış spor ve beslenmeyle daha da büyüyebilir. Bölgesel zayıflama diye bir şey olmadığını uzmanlar çok uzun zamandır dile getiriyor.

Dolayısıyla sadece basenden, göbekten veya kalçadan kilo verme diye bir durum söz konusu değil. Çünkü insan vücudu, kilo verdiği zaman tüm bölgelerden vermeye programlı. Ancak yine de genetik faktörler, kilo alıp verirken önce hangi bölgenin incelip kalınlaşacağını belirleyebiliyor. Nitekim bazılarımız vücutlarındaki yağı karında depolarken, bazılarımız da bunun kalça ve basende yaşayabiliyor.  

Peki, bölgesel zayıflamanın olmaması, ne kadar kilo verirsek verelim basenlerimizin aynı kalacağı anlamına mı geliyor? Tabii ki hayır. Bunun için kas kütlesini arttırıp, bu bölgede biriken yağlardan kurtulmamız gerekiyor. Bu ise doğru beslenme ve doğru egzersizlerle mümkün.  

BASENLERİ ERİTMEK İÇİN DOĞRU BESLENME ŞEKLİ NEDİR?

BASENLERİ ERİTMEK İÇİN DOĞRU BESLENME ŞEKLİ NEDİR?

Öncelikle amacınız yağ yakmak olduğu için yağ alımınızı da sınırlandırmalısınız. Sadece sağlıklı yağlara yer verdiğiniz beslenmenizde, margarin ve trans yağa yer vermemeli, tereyağını da sınırlı oranda tüketmelisiniz. Karbonhidratların basenler için kilit rol oynadığını söyleyebiliriz. Rafine un ve şeker, özellikle kadınlarda doğrudan basen bölgesinde yağlanmaya neden oluyor.  

Makarna, beyaz pirinç gibi yiyecekleri beslenmenizden çıkarmanızda fayda var. Bir diğer yandan karbonhidratlarla bağlantılı bir konu olan lif alımı da çok önemli.

Şöyle ki, beyaz un ve pirincin lif oranı çok düşükken; esmer pirinç, bulgur, tam buğday unu ve ürünleri, yulaf ezmesi gibi tahıllar hem yüksek lif oranına hem de kaliteli karbonhidrata sahipler. Dolayısıyla alacağınız karbonhidratları lif oranı yüksek bu gıdalardan sağlamalısınız.  

Bir başka konu ise protein. Diyetinize eklediğiniz fazladan protein, tok tutma özelliği sayesinde dolaylı yoldan daha az yemenizi sağlar. Ayrıca alınan yağsız protein, vücutta yağ yakımını da hızlandırır. 2008 yılında American Journal of Clinical Nutrition isimli dergide yayımlanan bir çalışma, diyetinde protein oranını yüksek tutan katılımcıların kilo verirken daha fazla yağsız kas kazandığını ortaya çıkardı.

Dolayısıyla yağların fazlaca biriktiği üst bacak ve basenleri inceltirken yağsız protein tüketmek oldukça önem kazanıyor. Peki yağsız protein için en iyi kaynaklar neler? Bunları yumurta, derisi alınmış tavuk ve hindi eti (butlarda fazla yağ biriktiği için göğüs kısmı tercih edilebilir), mercimek ve nohut gibi baklagiller, yağsız kırmızı et, yağ oranı düşük süt ürünleri, balık, tofu ve diğer soya ürünleri, badem, ceviz ve kabak çekirdeği gibi kuruyemişler olarak sıralayabiliriz.  

Son olarak basenlerinizi inceltmek için doğru beslenmeyi hedefliyorsanız, öğünlerinizde mutlaka taze sebze ve meyvelere yer vermelisiniz. Genellikle düşük kalorili olan bu besinler 2011 yılında Obesity Facts isimli dergide yayımlanan bir araştırmaya göre, kilo kontrolüyle doğrudan bağlantılı. 400,000’den fazla kişinin yeme alışkanlıklarının incelendiği bu çalışmada araştırmacılar, daha fazla meyve-sebze tüketen katılımcıların fiziksel aktiviteden bağımsız bir şekilde daha sağlıklı kilolarda olduğu sonucuna ulaştı.  

BASEN ERİTME EGZERSİZLERİ NELER?

BASEN ERİTME EGZERSİZLERİ NELER?

Basenlerinizi inceltmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken diğer konu hareketli bir yaşam tarzına sahip olmanız gerektiğidir. Çünkü şimdiye kadar yapılan araştırmalarda uzun süre oturan kişilerin kalça ve basenlerinde daha fazla yağlanma olduğu gözlemlendi.  

Eğer oturarak çalışan biriyseniz, mutlaka küçük molalar vererek kalkıp yürümeyi, hareket etmeyi, bazı esneme hareketlerini uygulamayı denemelisiniz.  

Yürüyüş yapmak, aslında basen ve üst bacaklardaki fazla yağları yakmak için en iyi egzersizdir. Günde 4 kilometreye kadar yürüdüğünüz takdirde, bu bölgelerde gözle görülür değişiklikleri hissedeceğinize emin olabilirsiniz.

Eğer zaten her gün yürüyor, ancak bunun sonucunu pek görmüyorsanız, yürüdüğünüz mesafeyi ya da tempoyu arttırmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca yazının ilk bölümünde de değindiğimiz gibi, egzersiz ve doğru beslenme bu konuda birbirini tamamlayan iki unsur. Yaptığınız yürüyüşlerin etkisini en iyi doğru beslendiğinizde görürsünüz. Koşu, tempolu yürüyüş ve dağ yürüyüşü de, basen ve üst bacaklardaki kasları aktive eden egzersiz türleridir.  

Bunun dışında basen eritmek için özellikle yapmanız gereken bazı hareketlerin olduğunu da söyleyebiliriz. Özellikle squat ve lunge, basenleri inceltmek için en ideal hareketlerdir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Adele'in kilo vermesini sağlayan 6 sır