Başımın belası WhatsApp konuşmaları

Aşk Doktoru Mehmet Coşkundeniz, okurlarından gelen özel hayat sorunlarına çözüm önerileri sunuyor.

28 Nisan 2020, Salı 07:41 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

6 senelik bir ilişkim var. Ben erkek arkadaşımın WhatsApp kullanmasıyla ilgili çok fazla sorgulama yapıyorum. Sürekli, “Kiminle konuşuyorsun, neden çevrimiçi oldun, şimdi niye bana yazmıyorsun?” gibi sorular soruyorum. Bu huyumdan erkek arkadaşım nefret ediyor. Ben de bundan kurtulmak istiyorum ama bir türlü yapamıyorum. Bana bir yol gösterir misiniz? ● E.A.

CEVAP:

Kendine şunu sormalısın: “Ben erkek arkadaşıma güvenmiyor muyum?” Eğer güvenmiyorsan o zaman ikinci soruyu sormalısın: “Neden güvenmediğim biriyle beraberim?” Bu soruların yanıtı aslında sorununu çözecektir. Güvenmediğin biriyle berabersen zaten senin için kimsenin yapabileceği bir şey yok. Ama güveniyorsan o zaman da sorgulamayacaksın. Sevgilinin arkadaşları yok mu? Başkalarıyla yazışamaz mı? Mesela ailesiyle oradan haberleşemez mi? Üstelik bunun için sana hesap vermesine de gerek yok. Ama sen “Kesin başka bir kadınla yazışıyordur” diye şüphe içindeysen tavsiyem, bir an önce bu ilişkiyi bitirmen. Çünkü hayat böyle şüphe içinde geçmez.

Fedakarlığın karşılığı böyle mi olmalıydı?

Fedakarlığın karşılığı böyle mi olmalıydı?

9 yıldır süren bir ilişkim vardı, iyi de gidiyordu. Maddi, manevi yanında oldum, neredeyse her şeyimi verdim. Kirasını, aidatını, yeme içme ne varsa 9 yıldır ben karşılıyordum. Aralık ayında annesinin yanına gitti ve bir daha geri dönmedi. 6 aydır 4 kez görüştük. Umursamaz, bencil oldu. Geri dönmüyor ve annesini bahane ediyor. Ben ne yapacağım? ● N.G.

CEVAP:

Sen onu hayatının parçası değil, merkezi haline getirmişsin. 9 yıl süresince her geçen gün artan bir şekilde ne varsa ona vermişsin. Karşılığında sevgisini beklemişsin ama bu işler böyle olmuyor maalesef. “Ben bir şey vereyim o da sevgisini versin” şeklinde yürümüyor. 9 yıl çok uzun bir süre. Bu süre içinde ilişkiniz evliliğe doğru neden evrilmemiş onu anlamadım. Belki de karşındaki insan senden böyle bir adım gelmediği için uzaklaştı. Bence artık sen de ondan kopmalısın. Belki de ona düşünmek için fırsat vermelisin.


Yoksa sevgilimi aldatıyor muyum?

Yoksa sevgilimi aldatıyor muyum?

3 yıllık bir ilişkim var. Birbirimizi seviyoruz ancak monotonlaştık. Erkek arkadaşım artık evlenmek istiyor ancak ben sıkılmaya başladığımı hissediyorum. İşin kötüsü son birkaç aydır eski sevgilimi düşünmeye başladım. Fotoğraflarımızı sakladığım internet hesabıma gizli gizli giriyorum. Aldatıyor gibi hissetmeye başladım. Bütün bunlar neden oluyor? Aklım çok karışık. ● E.K.

CEVAP:

Senin asıl sorunun ilişkinin monotonlaşması değil, senin aradığın heyecanı sevgilinde bulamaman. Yani aslında istediğin hayat bu değil. Kafandaki sevgili, şimdiki sevgilin gibi değil. Eski sevgilini özlemenin nedeni onun kendisi değil, onunla geçirdiğin zamanlar. Evlenmeyi istemiyorsun, çünkü henüz yaşamadığın şeyler olduğunu hissediyorsun. Sevgilinle biraz ayrı kalmayı ve birbirinizi özlemeyi denemelisiniz.

Hiç görüşmeden biten ilişki

Hiç görüşmeden biten ilişki

Aralıklarla 4 ay konuştuk ama yüz yüze görüşmedik. İlk tanıştığımızda çok iyi anlaşıyorduk. Bir gün tartıştık ve bozuştuk. Ailem aracılığıyla biriyle tanıştım, 4 ay konuştuk ama yüz yüze görüşmedik. Bir gün tartıştık. Cevap vermediği halde sürekli aradım, mesaj attım. Beni engellemiş, benim hatamdı. Onunla görüşmek istiyorum, çünkü birbirimize çok uygun olduğumuzu ve o hayatımda olursa daha güzel olacağını düşünüyorum. Geri döner mi? ● İSİMSİZ

CEVAP:

Ailen seni evlenme düşüncesiyle biriyle tanıştırıyor ama siz onunla hiç görüşmüyorsunuz. Görüşmemiş olmanıza rağmen mesajlarla, telefonla bir ilişki yürüttüğünüzü sanıyor ve sonra ayrılıyorsunuz. Şimdi sen, o hiç yüz yüze görüşmediğin kişinin sana çok uygun olduğunu düşünüyorsun. Bunların hepsi yanlış. Sen o kişiyle ilişki yaşamadın, dolayısıyla ayrılmadın. Sen o kişiyi hiç tanımadın, dolayısıyla sana uygun olup olmadığını bilmiyorsun. İyisi mi onun geri dönmesini beklemek yerine gerçek, elle tutulur ilişkilere odaklan.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Farklılıkların ilişkiyi güçlendirdiğinin 8 kanıtı