Başını kesip denize atmışlar

İzmir'de 5 yıl önce kaybolan iş adamını, ortağı ve avukatının vahşice öldürdüğü ortaya çıktı.

24 Ağustos 2009, Pazartesi 17:32
A A

İzmir Aliağa’da yaşayan iş adamı Sezai Rahmi Özden, sahibi olduğu Sözden Demir Çelik Fabrikası’nın hisselerinin bir kısmını ortağı Mustafa Edik’e devretmişti. Say Metal adlı şirketi de Erol Evcil’in adamlarına devreden Sezai Rahmi Özden Ekim 2004’te ortadan kaybolmuştu. O tarihten beri kayıp olan Sezai Rahmi Özden’in dosyası 2007’de yeniden açıldı. Polis, şüphelendiği zanlılar hakkında mahkeme kararı ile dinleme kararı çıkarttı. Teknik takip sırasında Mustafa Edik ve Sezai Rahmi Özden’in avukatı Talat Tekkılıç’ın çıkar amaçlı suç örgütü kurdukları tespit edildi.

Şoför itiraf etti

2.5 yıllık teknik takibin ardından geçen çarşamba günü operasyon düzenleyen polis, 12 kişiyi gözaltına aldı. ‘Piramit’ adlı operasyonda yakalanan zanlılar arasında yer alan avukat Talat Tekkılıç’ın şoförü Güneş Murat Baltacı, Sezai Rahmi Özden’i nasıl öldürdüklerini itiraf etti. Güneş Murat Baltacı’nın ifadesine göre Mustafa Edik ve Talat Tekkılıç, Erol Evcil’in adamlarına satılan Say Metal’in de hisselerini ele geçirmek istiyordu. İki suç ortağı bu amaçla Sezai Rahmi Özden’e “Savcılığa gidip ‘Erol Evcil şirketimin hisselerini zorla elimden aldı’ diye suç duyurusunda bulun. Böylece şirket hisselerini geri alabiliriz” diye baskı yapıyordu. Fakat Sezai Rahmi Özden bu baskılara direniyordu.

Uyuşturucu verdiler

Mustafa Edik ve Talat Tekkılıç Ekim 2004’te Sezai Rahmi Özden ile Kocaeli Dilovası’nda bir fabrikada buluştu. Sezai Rahmi Özden yine baskılara direndi. Bunun üzerine iş adamının kahvesine uyku ilacı attılar. İlacın etkisiyle Sezai Rahmi Özden, ortağı ve avukatının baskısına razı oldu. Polise gitmek için Bursa’ya doğru yola çıktılar. Bu sırada uyuşturucunun etkisi geçince Sezai Rahmi Özden, Erol Evcil’den şikayetçi olmaktan vazgeçti. Bunun üzerine avukat Talat Tekkılıç tabancasıyla iş adamı Özden’i başından vurup öldürdü.

Alçı kalıbına koydular

Mustafa Edik ve Talat Tekkılıç cesedi bagaja koyarak İzmir Gaziemir’e gittiler. Burada çete üyeleri iş adamının tanınmaması için başını, parmak izinin alınmaması için de ellerini kesti. İşadamının elbiselerinı yakıp cesedini de gömdüler. Sezai Rahmi Özden’in başını ve ellerini de bir alçı kalıbına koydular. Alçı kalıbı da donduktan sonra Gümüldür’de denize attılar.

Tetiği çeken felç oldu

Bu arada cesedin bulunması hâlinde suçu başkasının üzerine atabilmek için iş adamının bir parmağını da kesip sakladılar. Çete üyeleri bu parmağı başka birinin otomobiline bırakıp şüpheleri o kişinin üzerine çekmeyi planlıyordu. Zanlılar olayda kullanılan tabancayı İzmir Karaburun’da denize attı. İş adamına ait araç ise Uşak’ta yakıldı. Zanlılardan 11’i adliyeye sevk edilirken belden aşağısı felç olan ve kanser tedavisi gören Avukat Talat Tekkılıç’ın Atatürk Devlet Hastanesi’nde tedavi altında tutulduğu öğrenildi. 

Taylan YILDIRIM/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.