Basının gücü: Gazetecilik temalı en iyi 10 film

Sinemanın kendine konu edindiği meslek gruplarından kuşkusuz en ilgi çekenlerinden biri de gazetecilik. İşin doğası gereği 'arı kovanına çomak sokan' bu meslek sinemanın da ilgisine maruz kaldı ve ortaya gazetecilik konulu iddialı yapımlar çıktı. İşte onlardan bir demet.

16 Ocak 2021, Cumartesi 16:37 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1. Gece Vurgunu - Nightcrawler (2014)

1. Gece Vurgunu - Nightcrawler (2014)

Lou Bloom kariyer peşinde, genç ve hırslı bir adamdır. Hayatta "amaca giden her yol mübahtır" düsturunu benimseyen bu hırslı adam, geceleri şehirde yaşanan suç olaylarını tüm açıklığı ile kamerasına kaydetmeye başlar. Şehrin önde gelen televizyon kanallarından birinde gece muhabiri olarak işe girmesi de uzun sürmez. Fakat ne var ki, kariyerinde benimsediği yolun da bir faturası elbet olacaktır.

 2. Frost/Nixon (2008)

2. Frost/Nixon (2008)

Amerikan tarihinin en spekülatif ve tartışılan devlet adamlarından Nixon, iki kez başkan yardımcılığı, iki kez başkanlık vazifelerini yapmış, hırslı bir politikacıdır. Cumhuriyetçi ve tutucu bir siyasetçi olan Richard Nixon, adamlarının rakip parti Demokratları gizlice dinlediği ortaya çıkınca başkanlık görevini tamamlamadan kamuoyunun baskısı sonucunda Beyaz Saray’dan uzaklaşmak zorunda kalır. Aradan geçen üç yıl sonrasında, 1977 yılında, popüler bir televizyon haber programında bu skandalla ilgili soruları cevaplamayı kabul eder. Nixon, her kurnaz politikacı gibi gazeteci olarak, kolay bir yem gibi gördüğü, o zamanın çaylağı olarak kabul edilen David Frost’u seçer. Fakat iki taraf da haftalarca süren hazırlıklardan sonra karşı karşıya geldiklerinde zorlu bir zeka savaşı başlar. Karşısında yandaş, karaktersiz ve çanak sorular soran bir genç yerine, gerçeğin peşinde gerçek bir gazeteci bulması kurt politikacıyı bir hayli zorlayacaktır.

 3. İyi Geceler, İyi Şanslar / Good Night, and Good Luck (2005)

3. İyi Geceler, İyi Şanslar / Good Night, and Good Luck (2005)

Amerika’da televizyon gazeteciliğinin yeni yeni geliştiği 50’li yıllara uzanıyoruz. Edward R. Murrow döneminin hızlı araştırmacı gazetecilerinden birisi ve başını politikacılarla belaya sokmaktan hiç çekinmiyor. Ekibi ile birlikte komünistleri avlamak üzere tartışmalı bir politika yürüten Joseph McCarthy, gazetecinin inceleme konusu oluyor ve böylece ünlü McCarthy dönemi sonuna yaklaşıyor. Edward R. Murrow, Amerikan tarihinin gizli kahramanlarından birisi. Son derece tehlikeli bir çağda, Soğuk Savaş yıllarında çalışmış ve hayatını gerçekleri söylemek üzerine temellendirmiş bir gazeteci.


 4. Paramparça / Shattered Glass (2003)

4. Paramparça / Shattered Glass (2003)

Stephen Glass, The New Republic'te çalışan ve her geçen gün yıldızı biraz daha yükselen başarılı bir gazetecidir. Fakat onun asıl başarısı yalanlarıyla herkesi ikna etmesidir. Her durumla baş edebilen yalanlar uyduran Stephan, yalanı ortaya çıktığında bile insanları sadece basit bir hata yaptığına inandırır. İşinde başarılı biri olarak tanına Stephan, yaptığı bir haberle tüm dikkatleri üzerine çeker. Bu yalan haber onun düşüşe geçmesine neden olur.


 5. Köstebek / The Insider (1999)

5. Köstebek / The Insider (1999)

Jeffrey Wigard, dönemin en önemli sigara firmalarından birinde araştırma bölümü başkanı olarak çalışmaktadır. Bir gün yönetim kurulu üyeleri ile farklı düşüncelere sahip olmasından ötürü, onlarla ters düşer ve işten atılır. İşten atıldıktan sonra şirketin sağlıksız tüm politikalarını cesur bir şekilde açığa vurmaya kalkışan Jeffrey, oldukça kallavi kişilerden uyarılar almaya başlar. Günden güne kendini daha tehlikeli bir pozisyona sokan Jeffrey, nasıl bir işin içine girdiğinden habersizdir.

  6. Şike / Quiz Show (1994)

6. Şike / Quiz Show (1994)

1950'li yılların Amerikan televizyonlarında bir fenomene dönüşen 'Twenty-One' isimli yarışma tüm halkı ekran başına çekerken televizyon kanalına ve sponsor firmaya da servet kazandırmaktadır. Yarışmada aylardır birinci olan yoksul yahudi Harbie Stempel aylarca halkın hayranlığını kazansa da NBC kanalının yöneticileri bu yarışmacı profilini değiştirmeye karar verir. Yeni gözdeleri ise saygın bir Amerikan ailesine mensup olan Charles Van Doren isimli yarışmacıdır. Stempel ve Doren artık karşı karşıyadır. Ancak hesapta bir terslik vardır! Genç bir avukat olan Dick Goodwin yarışmaya şike karıştırıldığından kuşkulanarak harekete geçer...


 7. Ölüm Tarlaları / The Killing Fields (1984)

7. Ölüm Tarlaları / The Killing Fields (1984)

Bir fotoğraf muhabiri olan Sydney, Kamboçya’da görevdedir. Orada devam etmekte olan iç savaş hakkında yazması gerekir. Aynı zamanda New York Times’ın bölge muhabiri olan arkadaşı ve çevirmen Dith, ona eşlik etmektedir. Vietnam bozgununun ardından Kamboçyalılar bölgeden çıkartılmaktadırlar. Dith, ailesini gönderirken arkadaşını yarı yolda bırakmaz ve orada kalır. Birlikte haber yapacaktırlar. Çok geçmeden Dith, ülkeyi kan ile dolduranlar gerillalara esir düşer. Ellerinden kurtulmanın tek yolu her türlü işkence katlanmak ve özgürlüğe giden yolun izini asla kaybetmemektir.

8. Tanrıkent / City of God (2002)

8. Tanrıkent / City of God (2002)

Brezilya-Fransa ortak yapımı dramatik suç filminin yönetmen koltuğunda Fernando Meirelles ve Kátia Lund oturuyor. Rio De Janerio’nun tehlikeli gecekondu mahallelerine odaklanan filmde kendilerine farklı yollar seçen iki gencin hikayesi konu ediliyor. Biri haber fotoğrafçısı, diğeriyse nüfuzlu biri olmayı hedefleyen iki gencin yolu bir noktada ayrılıyor.

 9. Spotlight (2015)

9. Spotlight (2015)

Yönetmen koltuğunda polisiye dizi The Wire'ın senaristlerinden Tom McCarthy'nin oturduğu film, ABD merkezli The Boston Globe gazetesinin, Katolik Kilisesi'ndeki cinsel istismarla ilgili soruşturmasının gerçek hikayesine dayanıyor. "21. yüzyılın All The President's Men'i" diye nitelenen film, genç gazeteciler için de ilham kaynağı niteliğinde.

10. Citizenfour (2014)

10. Citizenfour (2014)

Film, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nda (NSA) ve CIA'de çalıştığı dönemlerde edindiği çok gizli belgeleri basına sızdırdıktan sonra bir daha ülkesine dönemeyen gazeteci Edward Snowden'ın Poitras’la iletişime geçtiği süreci konu alıyor. Filmde Snowden’ın Citizen Four takma adıyla Poitras’la yaptığı konuşmalar ve Hong Kong'da verdiği röportajlar, gerçek kamera kayıtlarıyla aktarılıyor. 


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yüzüklerin Efendisi dizisinin konusu ne olacak?