Başkan Bilgin yılın kalfasına cübbesini giydirdi

Başkan Bilgin yılın kalfasına cübbesini giydirdi

Başkan Bilgin yılın kalfasına cübbesini giydirdi

14 Eylül 2021, Salı 14:07 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

SİVAS, (DHA) - SİVAS'ta, Ahilik Kutlama Komitesi 13-19 Eylül Ahilik Haftası nedeniyle Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin'i ziyaret etti. Başkan Hilmi Bilgin yılın kalfası seçilen Muhammet Soyuyüce’ye, SESOB Başkanı Beşir Köksal ise yılın çırağı Mehmet Yazgan'a cübbelerini giydirdi.
Başkanlık makamında gerçekleştirilen ziyarete Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal, Sivas Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi Başkanı Mesut Dursun, Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Yüksel Aksoy, Ticaret İl Müdürü Selim Baş katıldı.
Ziyarette konuşan SESOB Başkanı Beşir Köksal, "Bu yıl 34'üncü Ahilik Kültür Haftası kutlama yılını geride bırakıyoruz. Ahilik bildiğimiz gibi yiğitlik, dürüstlük, doğruluk temelinde inşa edilmiş ve yüzyıllardır var olan bir teşkilattır. 13'üncü yüzyılda Ahi Evran tarafından kurulan ahilik teşkilatımız Cumhuriyet dönemine kadar devam etmiştir. Cumhuriyet döneminde tekke ve zaviyelerin kapatılmasıyla beraber loncalarda kapatılmış oldu fakat 1953 yılında yeniden esnaf teşkilatı bir araya gelerek birlik oluşturdu" dedi.
34'üncü Ahilik Haftası nedeniyle tüm esnaf teşkilatın haftasını kutlayan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, "34'üncü Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında esnaf teşkilatımızın değerli temsilcilerini bugün belediyemizde misafir ediyoruz. Ben öncelikle Ahilik haftamızın hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Ahi Evran zamanında 13'üncü yüzyılda kurulan o günden bugüne kadar da şehirlerin yaşam merkezlerinin temelini oluşturan esnaf teşkilatımızın uyacakları kuralları sivil bir yapıda belirleyen ahilik teşkilatı bugüne kadar farklı isimlerle de olsa devam etmiştir" dedi.
Bir şehrin temelini esnaflar oluşturduğuna değinen Bilgin, "Biz de bu noktada esnaf teşkilatlarımızla birlikte esnafımızın bu şehre değer katacak bu şehri ileriye götürecek diğer yandan esnafın da kendisini huzurlu ve mutlu hissedebileceği bir şehir oluşturmak üzere çalışmalarımıza devam ediyoruz. Son iki yılda mücadele ettiğimiz Covid-19 salgını da gösteriyor ki bu noktada özellikle küçük esnafın güçlü olması, küçük esnafın sahada desteklenmesi oldukça önemli. Bu vesileyle tüm esnafımızın Ahilik Haftasını tebrik ediyorum. Esnaf odalarımıza, esnaf teşkilatımızın şahsında tüm esnafımıza hayırlı, bereketli kazançlar diliyorum. İnşallah bundan sonra da bu zor günleri geride bıraktığımız şu günlerde dün olduğu gibi bugün de, yarın da hep birlikte esnafımızın yanında olmaya esnaf teşkilatlarımızda birlikte esnaflarımıza maddi ve manevi destek olmaya devam edeceğiz. Çünkü biz inanıyoruz ki şehrin orta direği feraset sahibi esnafı ne kadar güçlü olursa ne kadar huzurlu olursa şehir o kadar güçlü ve huzurlu olur. Ben tekrar tüm teşkilatımızın Ahilik Haftası’nı tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Başkan Bilgin yılın kalfası seçilen mobilyacı Muhammet Soyuyüce’yi, SESOB Başkanı Beşir Köksal ise yılın çırağı seçilen kaportacı Mehmet Yazgan’ı tebrik ederek cübbelerini giydirdi.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER SBTÜ'nün bilimsel araştırma projesine TÜBİTAK desteği