Başkan Yavaş: 'Mavi Kaşık' projesiyle insanlar ne yediklerini bilecekler

Başkan Yavaş: 'Mavi Kaşık' projesiyle insanlar ne yediklerini bilecekler

30 Kasım 2019, Cumartesi 11:31
A A
Başkan Yavaş: 'Mavi Kaşık' projesiyle insanlar ne yediklerini bilecekler

ANKARA, (DHA)- ANKARA Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, "Birkaç ay içerisinde 'Mavi Kaşık' projesini hayata geçireceğiz. İnsanlar ne yediklerini bilecekler. Satın aldıkları ürünlerde 'Mavi Kaşık' amblemini görürlerse bilecekler ki, o Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin gıda güvenliği laboratuvarı onayından geçmiş ve afiyetle yiyebilecekler" dedi.
Başkan Mansur Yavaş, Ankara Ticaret Odası (ATO) Congresium'da düzenlenen 'Uluslararası Ankara Marka Buluşmaları'nda 'Marka Şehirler' konulu panele katıldı. Başkan Mansur Yavaş, ATO Congresium'da açılan Büyükşehir Belediyesi'nin tüm stantlarını da gezdi. ANFA Güvenlik K9 köpeklerinin gösterisini Başkentlilerle birlikte izleyen Başkan Yavaş’a vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Marka olmanın yolunun farkındalık yaratmaktan geçtiğini söyleyen Başkan Yavaş, "Bir kente 'marka kent' denildiğinde milyonlarca turistin geliyor olması lazım. Yaşım itibarıyla söylemek istiyorum, Ankara'da birçok anılar var. Var olanları koruyarak bu anıları ortaya çıkartabiliriz, tanıtabiliriz. Başkent'in her ilçesinde somut miras ve somut olmayan kültür mirası var. Birçoğumuz müzelerin yerini bilmiyor, tanımıyor. Marka olmanın yolu farkındalık yaratmaktan geçer. Kendi masallarımızın, hikâyelerimizin, folklorumuzun, oyunlarımızın, müziklerimizin, lezzetlerimizin farklı olduğunu görmemiz, farkına varmamız lazım" dedi.
'ANKARA'YI TANINAN KENTLER SEVİYESİNE ÇIKARMALIYIZ'
ATO ve Meslek kuruluşları ile ortak akılla bir araya gelerek Başkent’in gelecek 50 yılının turizm planlamasını yapmak istediklerini kaydeden Başkan Yavaş, şunları söyledi:
"Başkentimizin ekonomik olarak zenginleşmesine sebep olmak ve daha güzelleşmesini sağlamak için mutlaka 'marka kent' olmalıyız. Artık şehirler yarışıyor. Bu yarışa dâhil olmalıyız, buna dâhil olmanın yolu da üniversiteler, meslek odaları ve STK'lar ile ortak yön çizmekle başlayacaktır. Değerli gençlerin beyin göçüyle dışarıya gitmesinin önüne geçmeliyiz. Bununla ilgili belediye olarak çalışmalarımız var. Bilişim konusunda gençlerin projeleri var. Teknokentlere giden gençler de fikirlerini bize iletebilir, başvurabilir. Ankara’yı dünyadaki bilinen, tanınan kentler seviyesine çıkarmamız gerekiyor."
'İNSANLAR NE YEDİKLERİNİ BİLECEKLER'
Ayrıca, hayata geçirecekleri 'Mavi Kaşık' projesi hakkında bilgi veren Başkan Mansur Yavaş, "Henüz hayata geçmedi ama tasarımını yaptık. Yer de bulduk inşallah birkaç ay içerisinde 'Mavi Kaşık' projesini hayata geçireceğiz. İnsanlar ne yediklerini bilecekler. Satın aldıkları ürünlerde 'Mavi Kaşık' amblemini görürlerse bilecekler ki o Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin gıda güvenliği laboratuvarı onayından geçmiş ve afiyetle yiyebilecekler" dedi.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Gölbaşı'nda Kıbrıs gazilerine madalya