Rahat nefes almak zor değil (Deviasyon ameliyatı nedir?)

Çoğu kişi deviasyon yani burun içi kıkırdak, kemik eğriliği nedeniyle burnundan rahatça nefes alamıyor. Oysa yapılacak basit bir ameliyatla bu sorunun üstesinden gelinebilir

12 Haziran 2018, Salı 17:08 Son Güncelleme:
A A

Toplumda burun kemiği eğriliği olarak bilinen deviasyon (burun içi kıkırdak veya kemik eğriliği) ameliyatları hakkında bilgi veren Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç.Dr. Seçkin Ulusoy şunları söyledi:

“Deviasyon, toplumda burundaki kemik eğriliği olarak bilinen rahatsızlık. Burun içerisinde, her iki burun deliklerinden başlayıp geniz arkasına kadar uzanan, adeta burun ortasını ikiye ayıran kıkırdak ve kemik karışımı dokuya septum diyoruz. Burun septumunun eğriliklerine de deviasyon adı veriliyor. Deviasyon ameliyatları, oldukça kısa süreli, güvenli ve rahat bir ameliyat olup hastalar isterlerse aynı gün hastaneden taburcu olu, ertesi gün işlerinin başına dönebiliyor. Artık hava almayı da mümkün kılan silikon burun içi malzemeler ile şehir efsanesine dönüşen tampon uygulaması tarih oldu. Son derece kısa ve rahat bir süreçte bu sinsi rahatsızlıktan kurtulup,birkaç gün içinde burundan doğal nefes alabilirsiniz."

ERKEKLERDE YARALANMA, KADINLARDA ESTETİK 

Deviasyon ameliyatlarının her iki cinste aynı oranda yapıldığını söyleyen Doç.Dr. Seçkin Ulusoy, “Erkekler, spor yaralanmaları ve kavga gibi sebeplerle daha fazla burun yaralanmalarına maruz kalabiliyor. Ayrıca iyi nefes alan bir burun, sportif performansı artırıp iyi uyku uyuma ve horlamanın azalmasına büyük katkı sağlar. Erkekler aldığı darbeler sonucu meydana gelen bozukluğu gidermek için, kadınlar ise genelde estetik sebeplerle burun yaptırmayı istiyor. Ameliyatın estetik tarafına geçmişte kadınlardan daha çok talep vardı, fakat günümüzde üstte bahsettiğim sebepler ile erkeklerin de yoğun ilgisi oluyor. Yeri gelmişken belirtmeyi isterim ki günümüzde sadece estetik sebeplerle çok nadiren burun ameliyatı yapıyoruz. Yani dışında bir sorun olduğunda, içinde de sorunlar sıklıkla oluyor veya sadece dışını ameliyatla küçülttüğümüzde hava pasajı da daralmasın diye içeride de bazı cerrahi işlemleri yapıyoruz” dedi. 

HER MEVSİM YAPILABİLİYOR

Burun gelişiminin erkeklerde 17 yaş, kızlarda 16 yaşa kadar devam ettiğini anlatan Doç.Dr. Seçkin Ulusoy sözlerine şöyle devam etti: "Burun ameliyatları mecbur kalınmadıkça erkeklerde 17 yaş, kızlarda 16 yaştan önce yapılmıyor. Ancak daha küçük çocuklarda ileri derecede nefes almayı engelleyecek sorunlar varsa kemikleşme noktalarını korumaya çalışarak hem deviasyo hem de estetik işlemler yapmak bazen zorunluluk olabiliyor. Bu konudaki kararı, aileyle konuşarak ve yapılacak endoskopik muayeneye göre ilgili KBB uzmanının vermesi doğru olacaktır. Bir diğer konu da Türkiye'de ve dünyada genellikle KBB uzmanları tarafından yapılan deviasyon ameliyatı konuya özel ilgi gösteren plastik cerrahi uzmanlarınca da yapılabiliyor. Bu ameliyatlarda estetik kısmının sadece plastik cerrahi, içindeki sorunların da sadece KBB uzmanları tarafından yapılabileceği algısı gerçeği yansıtmıyor. Yani her iki branş da hem içini hem de dışını başarıyla ameliyat edebilir. Yeter ki konuda deneyimli olsun. Eğer, beraberinde sinüzit, burun eti, geniz eti gibi bazı problemlerin de düzeltilmesi gerekiyorsa konu özellikle KBB branşının cerrahi sahasına daha çok giriyor. Deviasyon ameliyatları, her mevsim yapılabilir. Ancak deviasyon ile beraber estetik ameliyatı da olacaksa 3 hafta ila 6 hafta arası güneşten korunmak gerekir. Bunun için de dışarıda şapka takmak yeterli. Bu açıdan yazın ameliyat planlayan hastalara, plaj ve güneşlenme planlarını buna göre ayarlamalarını öneriyoruz” şeklinde konuştu.  

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.