Başsavcı Abikoğlu öğrencilerle buluştu

Başsavcı Abikoğlu öğrencilerle buluştu

Başsavcı Abikoğlu öğrencilerle buluştu

25 Ekim 2019, Cuma 11:23 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

 

ANTALYA, (DHA) - AKDENİZ Üniversitesi Elmalı Meslek Yüksekokulu'nda 2019-2020 eğitim-öğretim yılı 'Kariyer Söyleşileri'nin ilk konuğu, Elmalı Cumhuriyet Başsavcısı Suphi Abikoğlu oldu.

Konuşmasına kendini tanıtarak başlayan Suphi Abikoğlu'na ilgi oldukça yüksekti. Başsavcılık ve savcılık makamlarının görevleri ve adli kavramlar hakkında bilgi veren Abikoğlu, adli kurumlarda kâtip, mübaşir ve infaz koruma memuru gibi iş imkanları bulunduğunu dile getirdi.

Hukukun temelini toplumun oluşturduğunu söyleyen Abikoğlu, yargının bağımsız işlediğini vurgulayarak konuşmasını şöyle sürdürdü: “Öncelikle halkımızın adalet istemesi gerekiyor. Bu konuda ailelerimize çok iş düşüyor. Halkımıza çok iş düşüyor. Yurt dışına gittiğimizde otobüslerde, metrolarda biletleme için görevli olmadığını, ama herkesin biletini aldığını ve kullandığını görüyoruz. Kurallara uyulursa yaşamımızı kolaylaştırırız."

Hukuki süreçte bilirkişinin görevini merak eden öğrencilerin sorusu üzerine Başsavcı Abikoğlu, “Hakim her konu hakkında bilgi sahibi olamaz. Bir hakimin hukuk bilgisi dışında anlayamayacağı teknik konular içeren hususlarda danışacağı kişiler bilirkişilerdir. Ancak bilirkişilik hususunda düzenlemelere ihtiyaç vardı ve bu konuda çalışmalar yapılıyor. Daha iyi olacağını düşünüyorum" dedi.

Başsavcı söyleşinin son kısmında öğrencilere boş vakitlerini iyi değerlendirmeleri gerektiğini, kendilerini geliştirmeleri için mutlaka hobilerinin olması, kitap okumaları, yabancı dil öğrenmeleri gerektiğini söyledi.

Söyleşi sonrasında Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Halil Demir tarafından Elmalı Cumhuriyet Başsavcısı Suphi Abikoğlu'na teşekkür edilerek günün anısına bir hediye taktim edildi.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Başkan Sözen'den engellilere ziyaret