Başsavcılık ile Üniversite arasında 'Lisansüstü Eğitim İşbirliği Protokolü'

Başsavcılık ile Üniversite arasında 'Lisansüstü Eğitim İşbirliği Protokolü'

Başsavcılık ile Üniversite arasında 'Lisansüstü Eğitim İşbirliği Protokolü'

06 Nisan 2021, Salı 15:17 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

 

Süleyman EKİN/ANTALYA, (DHA)- ANTALYA Adliyesi'nde stajlarını yapan hakim ve savcı adaylarının, lisansüstü eğitim görmeleri amacıyla düzenlenen 'Lisansüstü Eğitim İşbirliği Protokolü', Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı ile Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü arasında imzalandı.

Antalya Adalet Sarayı'nda Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz toplantı salonunda gerçekleştirilen programa, Başsavcı Halil İnal, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan ile adliyede staj yapan hakim ve savcı adayları katıldı. Protokolün imzalanmasından memnuniyet duyduğunu belirten Başsavcı İnal, “Adalet Bakanlığınca başlatılan 'Hakim ve Savcı Adaylarının Staj Verimliliğinin ve Etkinliğinin Arttırılması Projesi' kapsamında yapılan ortak eğitimler, konferans, seminer gibi çalışmalarla hakim ve savcı adaylarının mesleki ve kişisel gelişimleri desteklenmektedir. Hakim ve savcı adaylarının mesleğe uyum sağlamalarını hızlandırmak ve meslek öncesi pratik bilgi ve becerilerini geliştirmek amacıyla çeşitli kurumlarla işbirliği protokolleri yapılmaktadır. Bu kapsamda Antalya Adliyesinde görevli hakim ve savcı adaylarının lisansüstü eğitim görmeleri amacıyla yapılan işbirliği protokolü sayesinde, hakim ve savcı adayları Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde devam eden anabilim dallarında lisansüstü eğitim görme fırsatı bulacaklar" dedi.

Protokolün her iki kuruma da hayırlı olması temennisinde bulunan Rektör Özlenen Özkan ise Cumhuriyet Başsavcılığı ile bu protokolü yapmaktan mutluluk duyduklarını, bu anlamda başta adliye olmak üzere tüm kamu kurumları ile eğitim-öğretim alanında işbirliği yapmak istediklerini ve bu alanda yardımcı olmaya hazır olduklarını dile getirdi.

5 yıl geçerli olacak Lisansüstü Eğitim İşbirliği Protokolü'nde, ilgili mevzuat hükümleri gereğince hakim ve savcı adaylarına yüzde 50 oranında ilave kontenjan ayrılması hükme bağlandı.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Merdivendeki demir çıkıntı eline saplandı