Batı Toroslara nisan karı

Batı Toroslara nisan karı

Batı Toroslara nisan karı

05 Nisan 2021, Pazartesi 11:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

 

Ahmet ACAR/DEMRE, (DHA)- BU kış dorukları boş kalan Batı Toroslar nisan ayında yağan kar ile doğal rengine büründü. Nisan ayında Batı Toroslara yoğun olarak yağan kar, kuraklık tehlikesi altındaki bölgede sevinç yarattı.

Batı Torosların Antalya'nın Kaş, Demre, Finike ve Elmalı ilçeleri arasındaki bölümlerine bu kış mevsiminde çok az kar yağdı. Bir hafta öncesine kadar Batı Torosların doruklarında bile kar yoktu. Mart ayının son gönleri ve nisan ayının ilk günlerinde başlayan ve aralıklarla yağan kar, Batı Torosları beyaza büründürdü. Kar kalınlığı 10 santimden başlayarak bazı noktalarda yarım metreye kadar ulaştı. Çok alçaklardaki kar erirken, kar yağışının ardında soğuyan hava ile doruklardaki kar dondu ve erimedi.

Beyaza bürünen dağlardan biri de Demre, Kaş ve Finike ilçeleri arasında kalan halk arasında Guğru Dağı diye adlandırılan dağ oldu. Kış boyunca neredeyse kar olmayan dağ, tam anlamıyla beyaza büründü. Dağın yamaçlarındaki Demre'ye bağlı Çağman Mahallesi Muhtarı Ramazan Harmandal, "Bu dağdaki kar, bu bölgedeki su kaynaklarını besliyor. Kuraklık tehlikesi korkusu içinde yaşarken, bu yağan kar bölgeye ilaç gibi geldi. Umudumuz doruklarda havanın biraz daha soğuk geçmesi. Karın ağır ağır erimesi" dedi.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Noel Baba Meydanı ona kaldı