Batıksız, pürüzsüz bacaklar için doğal tarifler

İstenmeyen tüylerimizi hangi yöntemle alırsak alalım bacaklarımızda batık oluşabiliyor ve bu da oldukça can sıkıcı bir durum. Oysa batıklardan kurtulmanın pratik ve doğal yöntemleri var

27 Aralık 2018, Perşembe 07:59 Son Güncelleme:
A A

Her ne kadar istemeseniz de jiletten cilt tahriş olabilir, kesikler oluşabilir, batıklara zemin hazırlanabilir, sivilceler ortaya çıkabilir. Bu durumda aşağıdaki doğal nemlendirici çözümlerden yararlanabilirsiniz:

ÇAY AĞACI YAĞI

ÇAY AĞACI YAĞI

Çay ağacı yağı antiseptik ve antibiyotik özellikleri sayesinde jilet darbeleri de dahil olmak üzere pek çok şey için yardımcı olan doğal bir antibakteriyel ajandır. Bir miktar pamuk üstüne birazcık saf çay ağacı yağı sürün ve tahriş olmuş cilde uygulayın. Hayli güçlü olduğu için daha sonra gül yağı veya Hindistan cevizi yağı ile nemlendirin.


Bu noktada badem yağı veya susam yağı gibi kıl köklerine etki eden yağların kılları besleme özelliği olduğundan özellikle de nemlendirici gibi kullanımını sınırlı tutmakta veya krem-losyon gibi ürünleri tercih etmekte fayda var.

ALOE VERA

ALOE VERA

Her türlü koşul için rahatlama sağlamak adına yüzyıllardır kullanılmış olan bir başka ünlü çare. Geleneksel Hint tıbbında kabızlık, enfeksiyonlar, yanıklar, güneş yanığı, egzama ve daha fazladeri problemleri tedavisinde kullanılır.


Ayrıca jiletten kaynaklı cilt tahrişini rahatlatmak için de harika. Bir aloe vera bitki varsa yapmanız gereken tek şey aloe yaprağı koparmaktır. Ardından içerisindeki jeli doğrudan etkilenen bölgeye sürün. Aloe vera bitkisine sahip değilseniz aloe vera jel satın alabilirsiniz. Ancak bunun yüzde 100 saf içine eklenmiş herhangi bir kimyasal, parfüm veya yapay renk bulunmadığından emin olun.

KARBONAT

KARBONAT

Peeling’in batık oluşumunu önleme ve batıkları azaltmadan etkili olduğundan bahsettik. Doğal peeling malzemesi olarak kullanmak için karbonat sıklıkla tercih edilir. Önce ellerinizi ılık su ve sabunla yıkayın. Sonra karbonat ve bir miktar su kullanarak bir macun kıvamı elde edin.


Ardından bu macunu bacaklara dairesel hareketlerle masaj yapar gibi ama bastırmadan nazikçe uygulayın. Ardından soğuk suyla durulayın ve nemlendirmek için az miktarda hindistan cevizi yağı uygulayın.

ÇİLEK

ÇİLEK

Özellikle tıraş sonrası oluşan kızarıklıklardan kurtulmak için çilekten çokça yararlanılır.


Ekşi krema ve ezdiğiniz çilekler karıştırılarak macun kıvamı elde edilir. Ardından ciltte tahriş olmuş bölgeye bu karışım sürülür. Soğuk su ile durulamadan önce 20 dakika kadar bekleyin.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Cildin tahriş olmasındaki en önemli sebep kuru cilde uygulama yapılmasıdır. Hindistan cevizi yağı nemlendirmekle kalmaz, aynı zamanda jiletin kolaylıkla kayarak daha pürüzsüz, daha yakın ve rahatsız edici olmayan bir tıraş yapmasını sağlar.


Ayrıca yüksek laurik asit içeriği sayesinde cildi iyileştirmeyi de içeren çok sayıda fayda sağlar. Aynı zamanda deriyi nemlendirirken kesikleri, yanıkları ve deri döküntülerini iyileştirdiği bilinen antiseptik özellikleri de içerir. Yapmanız gereken tek şey, jilet öncesi ince bir tabaka halinde tüylere hindistan cevizi yağı uygulamak ve gerekirse tekrarlamak.

LİMON SUYU

LİMON SUYU

Doğal olarak asidiktir. Böylelikle deri içine çekilen kıl foliküllerinde bakterilerin üremesinin engellenmesine ve yüksek C vitamini içeriği de cildin yenilenmesine yardımcı olur.


Tıraş batıklarına taze limon suyu uygulamak aynı zamanda bakterileri öldürerek enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur ve kızarıklığı da azaltır.


SİYAH ÇAY

SİYAH ÇAY

Mutfakta bir miktar siyah çay varsa jilet darbeleri için en iyi ilaçlardan birine sahipsiniz aslında. Enflamasyonun hafifletilmesi, kızarıklığın azaltılması ve yanmanın yatıştırılması ile bilinen tanik asit içerir.


Batıklara siyah çay kullanmak için siyah çay poşetini sıcak ama çok sıcak olmayan bir suyla (deriyi yakmayacak şekilde) ıslatın. Çay poşetini etkilenen bölgeye birkaç dakika boyunca sürüp gerekirse gün boyunca birkaç kez tekrarlayın.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Protez tırnak ve kalıcı ojede mantar tehlikesi