Baykal: Bu belediyecilik rezaletidir

Sel bölgesinde incelemelerde bulunan Baykal, 'Bu bir belediyecilik, kentleşme, imar rezaletidir' dedi

10 Eylül 2009, Perşembe 16:11
A A
Baykal: Bu belediyecilik rezaletidir

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 13 cesedin çıkarıldığı Başakşehir'de tır parkında incelemelerde bulundu. Gördükleri için “İç kanatan manzara. Bu bir belediyecilik, kentleşme, imar rezaletidir” diyen Baykal faciadaki sorumluluğun, isim vermeden Başbakan Tayyip Erdoğan'da olduğunu söyledi. Baykal “16 yıldır burayı sen yönetiyorsun. Senin kadroların yönetiyor.” dedi. Baykal, Baykal, Makedonya'da turist gezdiren bir teknenin fazla yolcu almaktan battığını da belirterek, “Ancak orada kimseye ‘Sen bilerek bindin’ denilmedi. Bakan, ‘Bu ülkenin turizminin güvencesi benim. Ülkeme zarar veriyorum’ dedi ve istifa etti” diyerek, istifa çağrısı da yaptı.
Baykal, incelemeleri sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, şöyle konuştu:
“Bu bir doğal felaket değil, belediyecilik, kentleşme rezaletidir. Tır parkı ruhsatlı. Ruhsatı belediyenin hangi müteahhidi verdi? Sorumlusu kim? Tehlikenin içine milli serveti atıyorsunuz. Sonra buna gözyumanlar 'Takdiri ilahi' diyor. Elbette takdiri ilahi ama belediye hükümet niye var? Bu tip olayları önlemek için var? Toplum buna tepki göstermeli. Yazıktır günahtır, bunu kabul edemeyiz. Buraya ruhsat nasıl verildi. Çok güçlü karşı çıkılmaz birisi midir?. Projede uygulama zaafiyeti var. Böyle bir dere yatağına trilyonlarca lirayı gözden çıkararak tır parkı ruhsatı izni verilmesi hatası var. Belediyenin verdiği izinle masum insanlar TIR'larda yatıyorlar, sabah da hayatlarını kaybediyorlar. Sorumlusu kim? 16 yıl burayı yönetenlerin sorumluluğu yok mu? İlgisiz saymak mümkün mü? Derenin üzerinde tır parkı yapılıyor. Böyle birşey olur mu canım. Sen yaptırıyorsun. Senin onayınla olmuş, sen yaptırmışsın. 300 tırı buraya sen sokuyorsun. Sen vermen lazım hesabını. Bu İstanbul faciasının bir sayfası. Çatalca, Silivri bir başka facia. İstanbul'a 2 trilyon gelecek. Bu, kaç Tır'ı karşılar içindeki insanlar eşyalar.”
Baykal, belediyenin kaçak diye, doğru dürüst okulları yıktığını, ancak dere kenarlarına yapılan kaçak yapılaşmalara müdahele etmediğini de vurguladı.

UKALIKLARI BIRAK BİZE RAPOR VER

Gazetecilere sorduğu “Başbakan, Belediye Başkanı buraya geldi mi? Sorusuna “Hayır” yanıtını alan Baykal, “Gel de bir bakıver. Facia yaşandı, 13 kişi öldü, kimse sorumluluk üstleniyor mu? Buna ciddi tepki göstermek lazım. Çıkmışlar kimisi diyor ki dünyada küresel ısınma var, karbon gazı, azot bilmem neyi oldu. Böyle bir olay yaşayan ülke var mı? Bize hikaye anlatıyorlar. Sen bırak bu ukalıkları gel burada rapor ver. Canını malını kaybetmiş insanlar. Devlet belediye nerede görmek istiyoruz, diyor” dedi.
“Hangi medeni memlekette yüzlerce tır allak bullak olacak, içinde insanlar olacak, ölecekler. Bunun ceza davasına konu olabilecek yönleri var. Biz üzerimize düşen takip görevini yapacağız” diyen Baykal, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kenti çiçeklerle süslemesiyle ilgili olarak da “Göz boyama. Makyaj. İşte altyapı” dedi. Baykal yağmalama olaylarının olmadığı yönünde yapılan açıklamaların sorulması üzerine , hükümet ve belediyenin gerçekleri reddetmeyi yönetmek sandığını söyledi.

Burak AKBULUT/İSTANBUL, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.