Baykal: Öcalan'ı muhatap aldın

CHP lideri Baykal, Mahmur Kampı ve Kandil Dağı'ndan gelen gruplar konusunda "İmralı'dan gönderilen yol haritası uygulamaya konuşmuştur" değerlendirmesinde bulundu

20 Ekim 2009, Salı 16:03
A A

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin TBMM grup toplantısında konuştu. Baykal, konuşmasında, Türkiye ile Azerbaycan ilişkilerini ve Kuzey Irak’taki kamplardan gelen grupların Silopi’den Türkiye’ye giriş yapmalarını da değerlendirdi.

Bursa'da oynanan Türkiye ile Ermenistan maçında Azerbaycan bayraklarının toplatıldığını ifade eden Baykal, Azerbaycan'ın gönül kırıklığı nedenlerinden birinin bu olduğunu söyledi ve şunları kaydetti: "Daha dün PKK bayraklarıyla sınırda, binlerce insan, güvenlik güçlerinin gözlerine baka baka, onların gözleri önünde gösteriler yapıyorlar.

'GÜCÜNÜZ AZERBAYCAN'A MI YETİYOR'
Bunların hepsini içinize sindiriyorsunuz ama kardeş Azerbaycan bayrağının Bursa'da bir maçta bulundurulmasını yasaklama gereği duyuyorsunuz. Gücünüz sizin PKK'ya yetmiyor da Azerbaycan'a mı yetiyor? Ermenistan Cumhurbaşkanı'nı Swarovski taşlarıyla süslenmiş özel koltuklarda ağırlıyorsunuz. Siz onu yaparken 1 milyon Azeri göçmen, evlerinden kopmuş, güç koşullarda çadırlarda yaşamak zorunda kalıyor, Azerbaycan halkı işgalin acısını yüreğinde hissediyor."

Mahmur Kampı ve Kandil Dağı'ndan gelen gruplarla ilgili de konuşan Baykal, uzun bir süreden beri konuşulan konunun altında neyin yattığının dün ortaya çıkan görüntüyle yavaş yavaş anlaşılmaya başlandığını savundu.

'ÖCALAN'I MUHATAP ALDIN'
"Dün açıkça görülmüştür ki İmralı'dan gönderilen yol haritası uygulamaya konulmuştur" diyen Baykal, şunları kaydetti: "Dün ortaya çıkan olay, tek taraflı olarak, birilerinin Irak'ın dağlarında karar almasıyla ortaya çıkmış bir tablo değildir. Karşılıklı mutabakatla, müzakereyle, ayrıntılar tarif edilerek hazırlanmış bir senaryonun, halktan, TBMM'den gizli tutulmuş bir senaryonun uygulanmaya başlanmasıdır.

Dün devlet tam kadro orada birilerini bekliyor, karşılıyorlar. Bu tablo bir senaryodur. Birileri bu senaryoyu yazdı, zamanlaması var, sahneye kim, ne zaman girecek, ne olacak, hepsi belli. Yol haritası bunu öngörüyor. Ama sadece bunu öngörmüyor. Bu tablo göstermiştir ki İmralı'nın yol haritasını AKP iktidarı uygulamaya başlamıştır. İmralı muhatap alınmıştır. İstediğiniz kadar 'teröristi muhatap almayız' deyin. Muhatap aldın bile.”

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.