Baykal'a telefon açacağım

Erdoğan ile Baykal arasında şimdi de telefon diplomasisi başlayabilir

16 Ekim 2009, Cuma 05:00
A A

MEKTUPTAN SONRA TELEFON

Başbakan Tayyip Erdoğan, bir mektup yazarak, ‘demokratik açılım’ konusunu görüşmek üzere CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’dan randevu istemişti. Mektuba mektupla yanıt veren Baykal, “Önümüzdeki hafta istediğiniz bir gün buyrun gelin” demiş ancak görüşmenin bir kamera tarafından kayıt altına alınması şartını getirmişti. Erdoğan, randevu talebine olumlu yanıt verilmesine teşekkür etmiş ancak ‘kayıt altında başbaşa görüşme’ şartına ise tepki göstermişti.

‘KAYITTAN DÖNÜŞ OLMAZ’

Başbakan Erdoğan dün Irak’a gitmeden önce yaptığı açıklamada, kayıt şartını pazarlık konusu yapacağı mesajını verdi. Erdoğan, “Belki de kendilerini telefonla arayıp, görüşmemizin nasıl çok daha sağlıklı olabileceği hususunu tezekkür (sorunu görüşme) etmeyi düşünüyorum” dedi. Baykal hemen bir yazılı açıklama yaptı ve “Görüşme başbaşa ve kayıt altında olacak. Tezekküre gerek yok” dedi.

ROBOT KAMERA ÇEKECEK

Baykal açıklamasında şunları söyledi: “Başbakan’ın telefon açma zahmetine katlanması için bir neden yok. Başbakan’ın Özel Kalem Müdürü’ne vereceği bir talimatla bize ziyaret gün ve saatini bildirmesi yeterli olacaktır. Görüşmenin kayıt altına alınmasına mutlak ihtiyaç var. Robot kamera kayıt yapacak. Kameranın başında görevli olmayacak. Süreci güvenilir bir yönetmen götürecek. Görüşme sonrası hemen iki kopya alınacak, birisi bizde kalacak, diğeri Başbakan’a verilecek.”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.