Baykal'dan 2B yorumu

Baykal'dan 2B yorumu

CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, hükümet tarafından 2B arazilerinin satışına ilişkin hazırlıkları devam eden kanun tasarısında, vatandaşların elinden mahkemeye başvurma hakkının alınmak istenmesine tepki gösterdi

23 Mart 2012, Cuma 19:18 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, hükümet tarafından 2B arazilerinin satışına ilişkin hazırlıkları devam eden kanun tasarısında, vatandaşların elinden mahkemeye başvurma hakkının alınmak istenmesine tepki göstererek, "Zaten işin başından minareyi çalan kılıfını hazırlamış" dedi.
Deniz Baykal, memleketi Antalya’da tamamı 2B alanı olan Aksu İlçesi’nin muhtarlarıyla parti binasında biraraya geldi. Baykal, partisinin 2B arazilerine ilişkin düzenlemesinde, arazi sahiplerinin kendi imkanlarıyla bu araziyi elde edebilmelerine imkan verecek bir bedel ve taksit düzeninin yer aldığını söyledi. Deniz Baykal, orman vasfını kaybetmiş arazilerin satışına ilişkin parti politikasını şöyle anlattı:

"Bizim politikamızın temeli, ’Öyle bir 2B uygulaması yapalım ki bu uygulamadan dolayı elinde 2B arazisi olan insan ’Vay be neymiş bu 2B? Bunun altında kaldım ben. Buna benim sahip çıkmam, ödemem mümkün değil. Meğer o kadar kıymetliymiş, o kadar büyük rant alanıymış. Mütevazı bir çiftçi olarak kendi imkanlarımla bunun üstesinden gelmem mümkün değil. Parası gücü olan alacak’ demesin istedik biz. 2B arazilerinin bir kısmının rayiç bedel karşılığı satışı, onu kullanan insan fiyatın altında kalır. ’Kalıversin madem o kadar kıymetli.’ Yoo, öyle bir şey olmaz. Çilesini çeken insan o. Eğer birisi o rantı alacaksa, parası var diye bir insana vermeyi devlet anlayışımıza yakıştıramadık biz."

YAPILACAK NE VARSA YAPACAĞIZ

CHP’nin böyle bir anlayışı ortaya koymuşken birilerinin devreye girip, "Merak etmeyin. Biz yaparız, hallederiz" dediğini aktaran Deniz Baykal, "Oyları aldılar geldiler. Şimdi rayiç fiyat. Burası 150 milyar, burası 130 milyar" dedi.

CHP’nin 2B politikasının iş bu noktaya gelmesin duygusuyla hazırlandığını kaydeden Baykal, muhtarlara "Hiç merak etmeyin, bu konu konuşulurken, alt komisyonda, komisyonda ve genel kurulda, siz kendiniz buralarda bulunsaydınız söyleceğiniz ne varsa onları en etkin şekilde biz, arkadaşlarımız bunları dile getirecektir. Bunu anlatacağız. Bu konuda yapılması gereken ne ise yapacağız. Kanun teklifi vermek gerekirse, değişiklik önergesi vermek gerekirse onları verdirteceğiz" diye seslendi.

Aksulu muhtarlardan iktidar kanadına gerekli baskıyı oluşturmaları önerisinde bulunan Deniz Baykal, "Makulu yakalamaya çalışalım. İstediğiniz, gönlünüzden geçen gibi olmasa bile sizin için en uygun ne olursa her türlü katkıyı vereceğiz" dedi.

YOLU KAPAMIŞLAR


Muhtarların kanun tasarısında vatandaşların elinden mahkemeye başvurma hakkının alındığını belirtmesi üzerine Baykal, "Zaten işin başından minareyi çalan kılıfını hazırlamış. ’Aman ha bu olmasın. Öyle zulmedeceğiz ki bunlara, mahkemeye giderse mahkeme hakkını teslim eder, uygulamamı yapamam. E ne yapacağız? Hukuki yolu kapatım’ demişler. Anayasa bakımından falan çok ciddi tartışılması gereken bir durumu var" diye konuştu.

’BAŞBAKANLA GÖRÜŞÜN’ ÖNERİSİ

Muhtarların, sıkıntılarını anlatabilmek için AK Parti Antalya milletvekillerinden Antalya Defterdarlığı’na kadar uzanan görüşmelerini dinleyen Baykal, "Bu işin bedeliyle ilgili formülleri yüksek siyaset belirleyecek" dedi, muhtarların Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmesi gerektiğini söyledi. Baykal, "Size bir yöntem tavsiye ediyorum. Biz üzerimize düşeni yapacağız, ama gidin ziyaret edin, randevu alın. Bir hediye verin. Anlatın. Siz kendiniz ağızdan bir anlatın. Eylem planı, bir model teklif ediyorum" dedi.

Emre BAYLAN/ANTALYA, (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Türkiye'den ABD'nin terör örgütüyle petrol anlaşmasına sert tepki