'Baykal'ın sözleri birbirini tutmaz'

Başbakan Erdoğan, CHP Lideri Baykal'ı yıllar önce hazırladığı Kürt raporları ile eleştirip, “Bu raporlarda bizim bile kabul etmediğimiz öneriler var. Sayın Baykal'ın akşam yatarken söylediği ile sabah kalktığında söylediği asla birbirini tutmaz, aynen böyle birisi” dedi

21 Kasım 2009, Cumartesi 05:00
A A

RAPORLARLA YÜKLENDİ

Başbakan Tayyip Erdoğan dün Ankara’da AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuştu. Erdoğan’ın hedefinde Kürt açılımı olarak bilinen demokratik açılımı eleştiren CHP Genel Başkanı Deniz Baykal vardı. Baykal, “Açılım paketinde okullarda Kürtçe eğitim de yer alıyor. Hükümet bunu açıklamayor. Kürtçe eğitim Türkiye’yi böler” demişti. Erdoğan dün Baykal’a 1990’da SHP Genel Sekreteri’yken hazırladığı ‘Kürt Raporu ile yüklendi.

‘BUNU SÖYLEYEN BAYKAL’

Erdoğan “SHP’nin 1990 Raporu, CHP’nin 1996 Tunceli Raporu ve CHP’nin 1999 Doğu- Güneydoğu Raporu’nda bizim bile bugün kabul edemeyeceğimiz öneriler var” dedi. Başbakan, “Sayın Baykal’ın akşam yatarken söylediği ile sabah kalktığında söylediği asla birbirini tutmaz, öyle birisi, aynen böyle birisi” diye konuştu. “Baykal’ın hazırladığı raporlarda ‘Ana dil yasağıyla ilgili her türlü yasal düzenleme yürürlükten kaldırılmalı’ deniliyor” diyen Erdoğan şöyle konuştu:

‘YAZSIN ÖĞRENSİN DİYOR’

Raporda, ‘Yurttaşların ana dillerinde serbestçe konuşabilmeleri, yazabilmeleri, öğretebilmeleri, güvence altına alınacaktır’ deniliyor. Kim söylüyor bunu? Baykal. Bu ifadeler 1990’da SHP Genel Sekreteri Sayın Deniz Baykal tarafından hazırlanmış olan SHP Raporu’ndan aynen alınmış ifadelerdir. 2001’de yine CHP’nin hazırladığı raporda ‘İsteyenler kendi ana dillerinde Milli Eğitim Bakanlığı kuralları içinde özel eğitim görebilmeli, yasaklar kaldırılmalı’ deniliyor.

‘GAFLET İÇİNDESİN’

Erdoğan şöyle devam etti: Bu raporlar orada öyle dururken bu raporların altında Sayın Baykal’ın imzası dururken, Sayın Baykal çıkıyor dil konusunda yapılanları bölücülük olarak değerlendirmek gibi bir gaflet sergiliyor. Tamam da o raporda ifade ettiğiniz görüşleri o zaman nereye koyacağız. O gün ‘özel okullarda kendi dillerinde eğitim yapsınlar’ diyorsun. Bu kadar ileri gidiyorsun ama bugün dil konusunda atılan her adıma sert bir şekilde karşı çıkıyorsun.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.