Bayrak yasağı kalktı

Bursa'da oynanacak olan Türkiye-Ermenistan maçındaki bayrak krizi mahkemelik olunca yasak kalktı

13 Ekim 2009, Salı 14:29
A A
Bayrak yasağı kalktı

Bursa'da oynanacak olan Türkiye-Ermenistan maçındaki bayrak krizi mahkemelik olunca yasak kalktı. Olay şöyle gelişti:

Bursa Valisi Şahabettin Harput'un kentte oynanacak Türkiye-Ermenistan maçında stada iki takımın bayrakları dışında bayrak alınmayacağını açıklaması üzerine, Konyalı 43 yaşındaki Mehmet Karakaya ile 29 yaşındaki Celaleddin Güler, Bursa Valiliği'nin aldığı karar için Bursa 2'nci İdare Mahkemesi'ne, yürütmeyi durdurma istemiyle başvurdu.

Bursa Valisi Şahabettin Harput, 14 Ekim'de Bursa Atatürk Stadı'nda oynanacak Türkiye- Ermenistan maçı öncesi, maçta sadece Türkiye ve Ermenistan ülkelerinin bayrağının açılacağını, bunun dışında başka bir ülkenin bayrak ya da flamasının açılmasına izin vermeyeceklerini açıkladı. Açıklama valiliğin resmi internet sitesinde de kamuoyuna duyuruldu. Bunun üzerine harekete geçen Devlet Su İşleri'nde memur olarak görev yapan Mehmet Karakaya ile seyyar satıcılık yapan Celaleddin Güler, Bursa Valiliği'nin aldığı kararın dururulması amacı ile bugün Bursa'ya giderek 2'nci İdari Mahkemesi'ne yürütmeyi durdurma kararı için dava açtı.

'AZERİ BAYRAĞI DA OLSUN'
Türkiye- Ermenistan maçında, Azerbaycan ve Türk bayrağının yan yana sallanmasını istediklerini belirten Mehmet Karakaya, şunları söyledi:

"Türkiye ile Ermenisten arasında oynanacak milli maça, Bursa Valiği'nin adeta Azerbaycan bayraklarının stadyuma alınmayacağı yönündeki açıklaması bizim gururumuzu incitmiştir. Bir Türk vatandaşı olarak bu karar, milli duygularımıza dokundu. Ben de bu kararından dolayı Bursa Valliği'ne dava açmayı uygun gördüm. Burada yapılan davranışın, Azerbaycanlı kardeşlerimize bir yanlış olduğunu düşünüyorum. Ben Ermenistan'ın, Türkiye'den böyle bir talebi olduğunu sanmıyorum. Karar lehimizde çıkarsa Türkiye -Ermenistan maçına Azerbaycan ile Türk bayrağımızla birlikte gideceğim."

Karakaya ve Güler'in avukatı Ahmet Gürol Şağban ise, "Bursa İdari Mahkemesi'ne açtığımız davanın Azerbaycan açısından çok büyük önemi var. Bu kararla Azerbaycanlı kardeşlerimizin gururunun rencide olduğunu duyuyoruz. Eğer mahkeme bizim lehimize karar verirse Türk bayrakları ile Azerbaycan bayrakları Bursa Atatürk Stadyumu'nda dalgalanabilecek" diye konuştu.

VALİ'DEN AÇIKLAMA
Mahkemeye yapılan bu başvurunun ardından, bayrak yasağının kalktığı bildirildi.

Vali Harput, "Ben Azerbaycan Bayrağı girmesin' demedim. Bayrak stadda istismar edilmesin' dedim. Azerbaycan Bayrağı'nın arkasında yanlış hareketler ve sloganlar atılmasına karşıyım. İstismar edilmesin istiyorum. Bazı olumsuzluklara fırsat vermemeliyiz. Azerbaycan Bayrağı'nın yasaklanması söz konusu değildir. Elbette Bursa seyircisi azerbaycan bayrağı ile maça gelebilir. Yeterki amacı dışında kullanılmasın" diye konuştu.

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.