Bayram eziyeti

Kurban Bayramı'nın ilk gününde kaçan kurbanlıklar, yakalanana kadar eziyet üstüne eziyet yaşadı

28 Kasım 2009, Cumartesi 05:00
A A
Bayram eziyeti

AÇIK MEZBAHAYA DÖNDÜ

Kurban Bayramı’nın ilk gününde Türkiye’nin her yerinde yine istenmeyen görüntüler yaşandı. Tüm uyarılara rağmen vatandaşlar bu bayram da bildiğini okudu. Kurbanlığını kapan sokak ortasında, yeşil alanlarda, parklarda canının istediği her yerde kurban kesti. Üstelik bunu çocukların gözleri önünde yaptı.

BAYILTICI İĞNEYE TEPKİ

Kurbanlıklara eziyet bu bayram da sürdü. Sakarya Adapazarı’nda kaçan bir kurbanlık belediye ekiplerinin attığı bayıltıcı iğnelerin ardından öldü. Kurban sahipleri, “Kurban etmeden murdar oldu” diyerek tepki gösterdi. Antalya’da da kesim yerine götürülürken kamyonetten kaçan dana 1.5 saatlik kovalamacanın ardından yakalandı. Başına çuval geçirilen kurbanlık dana çocukların gözü önünde kesildi.

CEZASI BİN 750 TL

Hayvanseverleri ayağa kaldıran bu vahşet görüntülerine başta belediye ekipleri ve birçok kurum sessiz kaldı. Oysa Hayvanları Koruma Kanunu’na göre hayvanlara dini ibadetini yerine getirirken eziyet edenlere bin 750 TL para cezası verilmesi gerekiyor. Kanun ayrıca kurbanlıkların hijyenik ortamlarda ve usulüne uygun olarak kesilmesini öngörüyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.