Bayram trafiğine dikkat!

Türkiye'de son 6 yılda ramazan bayramlarında meydana gelen trafik kazalarında 679 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi

16 Eylül 2009, Çarşamba 14:40
A A

Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği Başkanı İhsan Memiş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her yıl dini bayramların uzun olması nedeniyle iller arasındaki akraba ziyaretleri veya tatil yerlerine gitmelerin arttığını söyledi.
        

Bu durumun trafikte yoğunluğa yol açtığını ifade eden Memiş, bu yoğunluğa  bağlı olarak ölümlü kazaların sayısının arttığını ve dini bayramların sevinç ve  buluşma yerine çok üzücü hale dönüştüğünü belirtti.
        

Memiş, 2003-2008 yılları arasında ramazan bayramlarında toplam 35 gün  tatil kullanıldığını bildirerek, şunları kaydetti: "Bu 35 günlük dönemde 250 ölümlü trafik kazası meydana geldi. Bu  kazalarda 611 kişi olay yerinde öldü, 13 bin 680 kişi yaralandı.

Yaralananlardan  bir bölümünün, sağlık kuruluşuna götürülürken yollarda, hastanelerde ölmesiyle  toplamda ölü sayısı 679 oldu. Son 6 yıla bakıldığında ramazan bayramı  tatillerinde gün başına ölü sayısı yaklaşık 20 kişiyi bulmaktadır."
        

KAMYON VE TIR UYARISI    

Türkiye’de bu yıl haziran ayı sonu itibarıyle 2 milyon 850 bin kamyon, tır ve kamyonet bulunduğunu ifade eden Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği Başkanı Memiş, sözlerini şöyle sürdürdü:         "Yani toplam araç sayımızın yüzde 21’ini kamyon, tır ve kamyonetler oluşturuyor. Bunların yıllık kazaya karışma oranı da otomobillerden sonra  gelmektedir. Bu nedenle Ramazan Bayramında yük taşımacılığında gecenin tercih  edilmesi, çok zorunlu meyve, sebze veya ilaç gibi taşımacılık dışında kamyon ve  tırların yola çıkmaması, böylece yolcu taşımacılığına öncelik verilmesini  bekliyoruz. Böylece ölümlü kazaların en aza indirilmesinde önemli katkı sağlanmış  olacak."
       

Toplam araçların yüzde 49,5’ini oluşturan otomobil sahiplerinin ise yola  çıkmadan önce lastikleri başta olmak üzere araçlarını kontrol etmelerini öneren  Memiş, şöyle dedi: "Kesinlikle ’kabak’ diye tabir edilen aşınmış lastiklerle yola  çıkılmamalı. Mümkünse gündüz ve tecrübeli şoförlerle yola çıkılmalı, aşırı hız  yapılmamalıdır. Sürücüler, yorgun ve uykusuz yola çıkmamalı, mutlaka her 3 saatte  bir mola yerlerinde dinlenmeli, emniyet kemerlerini takmalıdır. Özellikle arife  gününde trafik yoğunluğu artacağı için sürücülerin cuma gününden yola çıkmalarını  öneriyoruz."
       

BAYRAMIN İLK VE SON GÜNÜ YOLA ÇIKMAYIN       

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi, Travmatoloji ve Acil Tıp  Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mert Özcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ramazan  Bayramı’nda "trafik kurbanı" olmamak için sürücülerin kurallara, işaret ve hız  limitlerine uymasını önerdi.
        

Türkiye’de son 10 yılda kazalarda 50 binden fazla kişinin öldüğünü, 1  milyondan fazla kişinin yaralandığını belirten Özcan, yılın ilk 7 ayında meydana  gelen 152 bin 710 kazada ise 1634 kişinin hayatını kaybettiğini, 89 bin 617  kişinin yaralandığını bildirdi.
        

Ramazan Bayramı’nın ilk ve son günlerinde trafik kazalarının arttığının  tespit edildiğini ifade eden Özcan, çok zorunlu olmadıkça bu günlerde yola  çıkılmaması gerektiğini vurguladı.
        

Bayram dönemlerinde son derece üzücü trafik kazalarının yaşandığını  hatırlatan Özcan, şunları kaydetti:  "Vatandaşlarımızdan yollarda mutlaka trafik kurallarına uymasını  istiyoruz. Seyir halindeyken mutlaka emniyet kemeri bağlı olmalı. Bağlı olmadığı  zaman bir kaza anında araçtaki kişi camdan fırlıyor. Bu çok ciddi yaralanmalara  ve ölümlere neden olabiliyor.
        

Sürücüler, direksiyon başındayken dikkati dağıtacak işlerden kaçınmalı. Sigara içmemeli, cep telefonuna yanıt vermemeli, mesaj okumamalı. Kaset ve CD  çalarla uğraşmamalı. Yorgun, uykusuz olarak yola çıkmamalı." 

Trakya bölgesinde motosiklet kazalarının çok fazla olduğunu bildiren  Özcan, "Son 5 yılda motosiklet kazası sonucu 212 kişi yaralanmış. Bunların hepsi  ölümle sonuçlanabilecek çok ciddi yaralanmalar. O nedenle sürücüler kullandıkları  motosikletlerin bakımı yapmalı. Aşırı hız ve yarışlardan kaçınmalı. Koruyucu  ekipmanları kullanmalı" dedi.
      

İLK YARDIM       

Yrd. Doç. Dr. Özcan, kazalardan sonra bilinçli ilk yardım sayesinde ölüm  ve yaralanmaların yarı yarıya azaltılabileceğini vurguladı.
    

Böyle durumlarda ilk olarak 112 Acil Servise haber verilmesini öneren  Özcan, şunları söyledi: "Yardım gelene kadar çevreyle ilgili tedbirler alınmalı. Çalışmakta olan  aracın kontağının kapatılması, araçtan sızan benzin ve benzeri yanıcı-patlayıcı  maddelere karşı uyanık olunması önemli.

Eğer araca sıkışmış, yardım dileyen  vatandaşlarımızı çıkarabiliyorsak, düz bir zemine yatırmamız gerekiyor. Eğer  vatandaş sıkışmış ve çok ağrısı varsa, onu karga tulumba taşımayacağız. Herhangi  bir tehlike de yoksa yardım gelene kadar araç içinde bırakacağız. Bu tür  durumlarda en çok boyun kırıkları görülür. Bu nedenle hastanın kafasını sabit  tutmak gerekiyor. Bunun için boyuna bir havlu veya battaniye sarılabilir. Kanayan  bölge, sert bir cisimle bastırılarak kanama durdurulabilir."

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.