Bayramla yeni bir başlangıç yapma vakti

Bu bayram, koronavirüs önlemleri çerçevesinde belki biraz buruğuz. Belki, yakınlarımızla, akrabalarımızla buluşamayacağız, bayram sevincini birlikte yaşayamayacağız. Ama Ramazan’ı sağlıkla geçirip bayrama eriştiğimiz gerçeğini unutmayalım. Bu bayramı, bundan sonraki hayatımız için yeni bir başlangıç olarak görelim.

23 Mayıs 2020, Cumartesi 15:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Küslükleri bitirin

Küslükleri bitirin

Yeni başlangıç için atmamız gereken ilk adım küslükleri sona erdirmek olmalı. Bu koronavirüs hâlâ ders olmadı mı? Hayatımızın bir anda sonra ereceği konusunda der olmadı mı? Bir söz söyledi, bir davranış sergiledi diye küsenler... Birbirine küs olan eşler, ana-babalar, kardeşler! Peygamberimiz şöyle buyuruyor:

Dindarlık sadece namaz kılmamız, oruç tutmamızla, zekat verip hacca gitmemizle gerçekleşmez. Bunlarla beraber diğer emirlere uymak, yasaklardan kaçmak, güzel ahlaklı olmaktır.


İlginizi kesmeyiniz

İlginizi kesmeyiniz

Birbirinizle ilginizi kesmeyiniz, sırt dönmeyiniz, kin tutmayınız ve haset etmeyiniz. Ey Allah’ın kulları! kardeş olunuz. Bir Müslüman’ın, din kardeşini üç günden fazla terk edip küs durması helal değildir.” Şimdi yeniden düşünme fırsatı. Bayram sabahında affedenlerden olup Allah’ın affına mazhar olma vakti.


'Dur' deme vakti

'Dur' deme vakti

Bu bayram dua zamanıdır. Duamız olmasa değerimiz olmaz. Bu vakit Rabbimize yönelme vaktidir. Bu bayram günahlarımıza bir dur deme vaktidir. Biz Ramazan ayından çıktık. Temizlendik inşallah. Şimdi bir daha kirlenmeme vaktidir.


Nefis terbiyesini unutmayın

Nefis terbiyesini unutmayın

Ramazan’da nefsimizin her istediğini yerine getirmeyeceğimizi ortaya koyduk. Yemeye, içmeye ve ailevi münasebete belli vakte kadar ara verdik. Böylelikle nefsimizi terbiye etmenin gerekliliğine vakıf olduk. Artık bayram. Her ayımızı ramazan haline getirmemiz gerektiğini kendimize hatırlatalım.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Teravih namazının son günü: Güle güle git Ramazan